Կառավարությունը «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի 15% բաժնետոմսերի կառավարումը, որոնք անցել էին գործադիրին, հանձնել է Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի հավատարմագրային կառավարմանը: Գործադիրը հավանություն է տվել որոշման նախագծին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է․ «Մենք ոչ թե բաժնեմասն ենք հանձնում, այլ բաժնեմասի կառավարումը»:
Նա նշել է, որ 2000-ականներից ի վեր առաջին անգամ պետությունը բաժնեմաս ունի ԶՊՄԿ-ում:
«Այս գործարքը շատերին կասկածելի է թվացել: Այն, որ պետությունն իր հիմնական ռազմավարական ակտիվից երկար տարիներ զրկված է եղել, դա կասկածելի չէ, իսկ այն, որ պետությունը ձեռք է բերել, փորձում են դրա մեջ կոռուպցիոն հետքեր գտնել: Կոռուպցիայի արդյունքում պետությունը ոչ թե ստանում է, այլ՝ պետությունը կորցնում է, դա մենք տեսել ենք երկար տարիներ»,-ասել է նա:
Վարչապետը հավելել է, որ կառավարությունը ներկայացուցիչ կունենա ԶՊՄԿ-ում:
2021թ․ սեպտեմբերին «Գեոպրոմայնինգին» պատկանող «Արդյունաբերական ընկերությունը» ձեռք էր բերել ԶՊՄԿ բաժնետոմսերի 60 տոկոսը, այնուհետև` 15%-ը նվիրել ՀՀ կառավարությանը։ 15 տոկոս մասնակցություն ունի նաև ԶՊՄԿ-ն։

5 Январь 2022 - 10:21 AMT
Правительство Армении на заседании 5 января приняло решение о передаче в доверительное управление прав, заверенных акциями ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат».
Правительство передало в доверительное управление «Фонда государственных интересов Армении» права ЗММК, заверенные 15% акций, являющихся собственностью РА.
Премьер-министр республики Никол Пашинян сказал, что впервые государство имеет долю в Зангезурском медно-молибденовом комбинате.
«Эта сделка многим показалась подозрительной. То, что государство долгие годы лишалось своего основного стратегического актива, не вызывало подозрений, а в том, что государство приобрело, некоторые пытаются найти коррупционные следы и признаки сделки. Государство в результате коррупции не приобретает, а теряет это мы видели долгие годы», – заявил премьер.
Он сообщил, что у правительства будет представитель на ЗММК.
В сентябре компания «Геопромайнинг» приобрела 60% акций ЗММК, а затем 15% подарила правительству Армении.