Կառավարության որոշմամբ 1 մլն դրամը չգերազանցող ապրանքների արտահանումը կազատվի մաքսատուրքից: «Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխությունների մասին նախագիծը ներկայացրել է էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Փոփոխությամբ առաջարկվում է մեկ փոխադրողից մեկ ստացողին մեկ տրանսպորտային փաստաթղթով 1 մլն դրամը չգերազանցող ապրանքների արտահանումն ազատել մաքսատուրքից։
Քերոբյանը նշել է, որ դա պետության վրա տարեկան ընդամենը 100 մլն դրամ կնստի, սակայն, փոփոխության տնտեսական օգուտը մեծ կլինի և խթան կհանդիսանա ՓՄՁ-ներիի համար՝ նշելով, որ վերջերս հանդիպում է ունեցել բիզնես ոլորտի որոշ ներկայացուցիչների հետ և մաքսատուրքի հետ կապված բողոքներ է լսել։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ պետք է ամեն ինչ անել արտահանմանը միտված տնտեսության համար, որպեսզի արտահանողի համար խոչընդոտները քիչ լինեն:

The Armenian government has approved a proposal from the Ministry of Economy to exempt small export businesses from state duties.
The duty is paid for customs clearance. Earlier, consignments of up to AMD 100,000 (about $200) were exempted from it, now the privilege extends to businesses exporting goods worth up to AMD 1 million (about $2000).
Minister of Economy Vahan Kerobyan told a Cabinet meeting on Thursday, January 13 that such support could be "significant" for small businesses.
"For instance, in 2020, we exempted [some] wine exporters from duties. As a result, wine shipments to Europe increased by about 50% in 2021," Kerobyan said.