Կենտրոնական բանկը դրամական փոխանցումների ազգային համակարգ է ստեղծում։ Այդ մասին ասել է ԿԲ փոխնախագահ Վախթանգ Աբրահամյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Նա նշել է, որ STAK Money Transfer համակարգը պետք է գործարկվի ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում։
Համակարգի ներդրման նպատակը դրամական փոխանցումների սպասարկումն է, առանց բանկային հաշիվ բացելու, ինչպես Հայաստանում, այնպես արտերկրում։ Հետագայում համակարգին կավելացվի բանկային հաշվին և էլեկտրոնային դրամապանակին փոխանցելու հնարավորություն։
Աբրահամյանը նշել է, որ STAK-ը թույլ կտա ստանալ ցանկացած փոխանցում ցանկացած բանկում՝ համակարգին կմիացվեն ՀՀ բոլոր բանկերը, ArCa համակարգը, ինչպես նաև, հավանաբար, երկրում գործող փոխանցման համակարգերը։ STAK-ը կմիանա նաև այլ երկրների նմանատիպ «անդրհամակարգերին», այդ թվում ՌԴ «Արագ վճարումների համակարգին»։

Armenia is creating a national money transfer system, Deputy Chairman of the Central Bank Vakhtang Abrahamyan has told Sputnik Armenia, revealing that the STAK Money Transfer system should start operating in the first quarter of 2022.
The purpose of the system is to make money transfers without opening a bank account, both within Armenia and to other countries. In the future, the system will add the possibility of transferring to a bank account and an electronic wallet.
STAK will enable users to receive transfers from any bank in Armenia will be connected to the system, with the ArCa payment processing system and other transfer systems operating in the republic also set to be connected to the new platform.