Ակբա բանկի հաճախորդներն այսօրվանից կարող են օգտվել վճարման ավելի ապահով, անվտանգ և վստահելի գործիքից՝ Apple Pay-ից, որը նրանց կօգնի խուսափել վճարային քարտն այլ անձանց հանձնելուց, վճարային տերմինալի կոճակներին հպվելուց կամ կանխիկ գումար շրջանառելուց (յուրաքանչյուր գործարքի անվտանգության համար օգտագործվում է iPhone-ի հնարավորությունները): Անհպում վճարում կատարելու համար բավական է iPhone-ը կամ Apple Watch-ը մոտեցնել վճարային տերմինալին:
Apple Pay-ի միջոցով իրականացված յուրաքանչյուր վճարում ապահովված է հուսալի պաշտպանությամբ, քանի որ այն վավերացվում է Face ID-ով, Touch ID-ով կամ սարքի գաղտնաբառով, ինչպես նաև մեկանգամյա չկրկնվող դինամիկ անվտանգության կոդով: Apple Pay-ով վճարումներ կարելի է կատարել խանութներում, դեղատներում, ռեստորաններում, սրճարաններում, մանրածախ խանութներում և շատ այլ վայրերում:
Apple Pay-ը կարելի է նաև օգտագործել iPhone-ով, iPad-ով և Mac-ով՝ Safari-ում հասանելի հավելվածներում կամ կայքերում ավելի արագ և հարմարավետ գնումներ կատարելու համար, ընդ որում՝ առանց օգտահաշիվներ ստեղծելու կամ առաքման և վճարային տեղեկությունները մի քանի անգամ մուտքագրելու անհրաժեշտության: Apple Pay-ը, ի թիվս այլի, հեշտացնում է սննդամթերքի առաքման, առցանց գնումների, փոխադրման և կայանման համար վճարումները:
Apple Pay-ը կարելի է օգտագործել նաև Apple Watch-ի հավելվածներում վճարումներ կատարելու համար: Անվտանգությունն ու գաղտնիությունը առանցքային նշանակություն ունեն Apple Pay-ի համար: Կրեդիտային կամ դեբետային քարտը Apple Pay-ին կցելիս տվյալ քարտի իրական համարը չի պահվում ոչ սարքում, ոչ էլ Apple-ի սերվերներում: Փոխարենը, սարքը ստանում է չկրկնվող հաշվի համար, որը գաղտնագրվում և պահվում է վերջինիս Secure Element հավաստագրված չիպի մեջ, որը նախատեսված է վճարային տեղեկատվության անվտանգ պահպանման համար:
Apple Pay-ը կարգավորելը շատ հեշտ է: Բավական է պարզապես մտնել iPhone-ում առկա Wallet հավելվածը, սեղմել «+» նշանը և հետևել ցուցումներին՝ Ակբա բանկի կրեդիտային կամ դեբետային քարտը ավելացնելու համար: Քարտը iPhone-ին, Apple Watch-ին, iPad-ին և Mac-ին կցելուց անմիջապես հետո հաճախորդը կարող է սկսել օգտագործել Apple Pay-ը: Հաճախորդները կշարունակեն ստանալ բոլոր զեղչերն ու առավելությունները, որոնք Ակբա բանկն առաջարկում է իր քարտապաններին:
Apple Pay-ի մասին ավելին իմանալ կարելի է ընկերության կայքում, իսկ Ակբա բանկի մասին՝ բանկի կայքում:
Ակբա բանկը հիմնադրվել է 1996 թվականին: Ակբա բանկը Հայաստանի առաջատար ֆինանսական կառույցներից է, որն իր հաճախորդներին տրամադրում է բանկային ունիվերսալ ծառայություններ: Բանկը թողարկում և սպասարկում է VISA եւ MasterCard միջազգային, ինչպես նաև տեղական ArCa վճարային քարտեր: Ակբա բանկը նաեւ American Express վճարային համակարգի բացառիկ ներկայացուցիչն է Հայաստանում, սպասարկում է JCB ճապոնական միջազգային քարտեր: Acba digital հարթակի միջոցով բանկը հնարավորություն է ընձեռում կառավարել հաշիվներն առանց բանկ այցելելու՝ աշխարհի ցանկացած կետից: Ակբա բանկն ունի 63 մասնաճյուղ, որոնցից 19-ը՝ Երևանում, մնացածը` Հայաստանի 10 մարզում, ինչպես նաև շուրջ 180 բանկոմատ Հայաստանի ամբողջ տարածքում:

Acba Bank has announced that it is bringing Apple Pay to its customers as a safer, more secure and private way to make payments, which helps customers avoid handing their payment card to someone else, touching physical buttons or exchanging cash — and uses the power of iPhone to protect every transaction. Customers simply hold their iPhone or Apple Watch near a payment terminal to make a contactless payment.
Every Apple Pay purchase is secure because it is authenticated with Face ID, Touch ID, or device passcode, as well as a one-time unique dynamic security code. Apple Pay is accepted in grocery stores, pharmacies, taxis, restaurants, coffee shops, retail stores, and many more places.
Customers can also use Apple Pay on iPhone, iPad, and Mac to make faster and more convenient purchases in apps or on the web in Safari without having to create accounts or repeatedly type in shipping and billing information. Apple Pay makes it easier to pay for food and grocery deliveries, online shopping, transportation, and parking, among other things.
Apple Pay can also be used to make payments in apps on Apple Watch. Security and privacy are at the core of Apple Pay. When customers use a credit or debit card with Apple Pay, the actual card numbers are not stored on the device, nor on Apple servers. Instead, a unique Device Account Number is assigned, encrypted, and securely stored in the Secure Element, an industry-standard, certified chip designed to store the payment information safely on the device.
Apple Pay is easy to set up. On iPhone, simply open the Wallet app, tap +, and follow the steps to add Acba bank’s credit or debit cards. Once a customer adds a card to iPhone, Apple Watch, iPad, and Mac, they can start using Apple Pay on that device right away. Customers will continue to receive all of the rewards and benefits offered by Acba bank’s cards.
More information on Apple's and Acba Bank's websites.
Acba Bank was founded in 1996. Acba Bank is one of the leading financial institutions in Armenia, that provides numerous banking services to its customers. The bank issues and services international VISA and MasterCard, as well as local ArCa payment cards. Acba bank is also the exclusive representative of American Express payment system in Armenia, moreover, it is servicing JCB Japan international cards. The bank allows customers to manage accounts for free via Acba digital online platform and application from anywhere in the world, without visiting the bank. Acba Bank has 63 branches (including the Head Office): 19 of the branches are located in Yerevan and the others – in the 10 marzes of Armenia. The bank also has around 180 ATMs on the entire territory of Armenia. The bank has around 1 500 employees.