Ազգությամբ հայ բելգիական դերասանուհի եւ դրամատուրգ Կարոլինա Սաֆարյանի «Հայկական փաստաթղթերը կամ առանց վերադարձի իրավունքի» պիեսն առաջին անգամ կբեմադրվի եւ կներկայացվի Երեւանում ապրիլի 23, 25 եւ 26-ին:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել Հայաստանի թատերական գործիչների Միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը, որը հանդիսանում է նաեւ ներկայացման ռեժիսորը, նախագիծն իրականացվելու է Հայաստանի Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ Համահայկական թատերական նախագծի շրջանակներում: «Առանց վերադարձի իրավունքի» ներկայացման գլխավոր դերում Արմեն Ջիգարխանյանն է: Ներկայացման մեջ գործադրված են նաեւ արտասահմանում աշխատող այլ հայ դերասաններ:
«Հայկական փաստաթղթերը կամ առանց վերադարձի իրավունքի» գրքի շնորհանդեսը կայացավ 2008թ. հուլիսին Բրյուսելում: Գրքի հեղինակ Կարոլինա Սաֆարյանը պատմում է Հայոց ցեղասպանության ենթատեքստում հայ եւ թուրք հասարակությունների երիտասարդ սերնդի փոխհարաբերությունների մասին:

”Armenian files or No right for return” play by Belgian Armenian actress and dramatist Karolina Safaryan will be staged and acted on Apr. 23, 25, 26 in Yerevan.
The project is realized with the assistance of Armenian Ministry of Culture within the framework of All Armenian Theater Project. ”No Right for Return” performance premiere stars Armen Jigharkhanyan and features a number of Armenian actors working abroad, performance director, RA Theater Workers’ Union President Hakob Ghazanchyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
”Armenian files or No right for return” book presentation was held in July of 2008 in Brussels.
The book author Karolina Safaryan portrays relations between young Armenian and Turkish societies in Armenian Genocide context.