Հայաստանը դիտարկում է «Ռոսատոմի» կողմից երկրում փոքր հզորության ատոմակայան կառուցելու հնարավորությունը։ Այդ մասին հայտարարել է ՀԱԷԿ-ի տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը՝ հավելելով, որ Սյունիքի մարզում նման կայան կառուցելու հավանականություն կա՝ «Գեոպրոմայնինգ Հայաստան» ընկերության համար:
«Փոքր կայանների հարցը դիտարկվում է․․․Կա հավանականություն նման կայան կառուցելու «Գեոպրոմայնինգ Հայաստան» ընկերության համար, Սյունիքի մարզում»,-ասել է Մարտիրոսյանը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ռուսաստանցի գործարար Ռոման Տրոցենկոյի «Գեոպրոմայնինգ» ընկերությունը 2021 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի կառավարությանն է փոխանցել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաժնետոմսերի 25 տոկոսը: Կոմբինատը գտնվում է Քաջարանում։
Ըստ Մարտիրոսյանի, նոր կայանն առնվազն պետք է գործողի հզորության լինի՝ 500-600 ՄՎտ։ Սակայն, ըստ նրա, չի բացառվում, որ ավելի հզոր կայան կառուցելու հարց կառաջանա՝ երկու բլոկ 1200 ՄՎտ հզորությամբ։
«Դա կախված է էներգասպառման մակարդակից, որը կձևավորվի այդ ժամանակ, և հարևան երկրներին էներգամատակարարման ընդլայնման հնարավորություններից»,-ասել է նա։
Մարտիրոսյանը նաև ասել է, որ նոր ատոմակայանի համար մասնագետները կպատրաստվեն Ռուսաստանում։
«Ռուսաստանում, հենց Ռուսաստանում»,- ասել է Մարտիրոսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե որտեղ և երբ են պատրաստվելու ատոմակայանի ապագա կադրերը:
Նա նշել է, որ Հայաստանի գործող ատոմային էլեկտրակայանի գործունեության ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2026 թվականը, որից հետո կերկարաձգվի ևս 10 տարով, իսկ նոր ատոմակայանի շինարարությունը կտևի 10-12 տարի. «Եվ այն ժամանակ նոր ԱԷԿ-ի համար կադրերի հարց կառաջանա»։
«Կադրերը կպատրաստվեն ռուսական բուհերում․․․մեր գործող ատոմակայանի մասնագետներն անցել և անցնում են ուսուցումն ու որակավորումը Ռուսաստանի բուհերում»,-ասել է Մարտիրոսյանը։
ՌԴ «Ռոսատոմ» կորպորացիան ու Հայաստանը հուշագիր են ստորագրել նոր ատոմային էներգաբլոկերի կառուցման ոլորտում համագործակցության մասին։ Փաստաթուղթը ստորագրվել է հունվարի 20-ին՝ Դուբայում անցնող Էքսպո-2020 համաշխարհային ցուցահանդեսի շրջանակում:
ՌԴ «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիան և Հայկական ԱԷԿ-ի ղեկավարությունը գործակցության պատրաստակամություն են հայտնել՝ ՀԱԷԿ-ի հարթակում ռուսական նախագծով նոր ատոմային էներգաբլոկերի կառուցման հնարավորությունը ուսումնասիրելու վերաբերյալ։

Армения рассматривает возможность строительства в республике Росатомом АЭС малой мощности российского дизайна. Об этом сообщил генеральный директор Армянской АЭС Эдуард Мартиросян.
«Вопрос малых станций рассматривался. Есть вероятность строительства такой станции в Зангезуре (район, часть Сюникской области Армении – ред.) для комплекса «Геопромайнинг-Армения», – сказал Мартиросян, пишет ТАСС.
Компания «Геопромайнинг» Романа Троценко в сентябре 2021 года передала правительству Армении 25% акций принадлежащей ей доли Зангезурского медно-молибденового комбината. Комбинат расположен в районе города Каджаран (Сюникская область) и эксплуатирует руду Каджаранского медно-молибденового месторождения. Обеспеченность комбината рудой составляет около 150 лет.
Специалистов новой атомной станции, которую Росатом планирует строить в Армении, будут готовить в России.
Ресурс действующей Армянской АЭС продлен до 2026 года, после этого, по словам Мартиросяна, будет повторное продление еще на 10 лет. Строительство новой станции продлится около 10-12 лет, отметил он.
20 января на полях выставки Экспо-2020 в Дубае представители Росатома и Армянской АЭС подписали меморандум о сотрудничестве в сооружении новых атомных энергоблоков российского дизайна вместо действующей Армянской АЭС, которую предстоит вывести из эксплуатации ориентировочно после 2036 года. Новая станция, по словам Мартиросяна, должна быть по мощности не меньше ныне действующей – 500-600 МВт. Однако, отметил он, не исключено, что встанет вопрос о строительстве более мощной станции – двух блоков суммарной мощностью 1 200 МВт. Это зависит от уровня энергопотребления, который сформируется к тому времени, и от возможности расширения поставок электроэнергии в соседние страны.