Ֆրանսիայում ստեղծագործող «Լադանիվա» խումբը հաղթել է Նիդերլանդներում տեղի ունեցած Music Moves Europe Awards 2022-ի մրցանակաբաշխության Հանդիսատեսի համակրանքի անվանակարգում։
Մրցույթում խումբը ներկայացնում էր Հայաստանը։ Խմբի մենակատարն է Ժակլին Բաղդասարյանը։
Խումբը հիմնադրվել է 2019 թվականի հոկտեմբերին, մյուս անդամները ֆրանսիացիներ են։ Խմբի երգացանկում են նաև հայալեզու երգեր, ստեղծված հայկական ժողովրդական երաժշտության երանգներով։
Փոփ և ժամանակակից երաժշտության այս ամենամյա մրցանակը համաֆինանսավորում է Եվրոպական Միության Ստեղծագործ Եվրոպա ծրագիրը: Ժյուրիի գլխավոր մրցանակը ստացել է Բելգիան ներկայացնող Մեսքերեմ Մեեսին:
Music Moves Europe Award-ի հաղթողները ստանում են 10,000-ական եվրո: Ժյուրիի գլխավոր մրցանակի հաղթողը շահում է 5,000 եվրո արժողությամբ կանաչ զբոսաշրջային լրացուցիչ կտրոն: Հանդիսատեսի համակրանքի հանրային ընտրության մրցանակի հաղթողը ստանում է 5,000 եվրո մրցանակ: Յուրաքանչյուր թեկնածուի նաև հնարավորություն է տրվում մասնակցել ESNS-ի վերապատրաստման օրվան՝ իրենց գործունեությունը միջազգայնացնելու, հմտությունները զարգացնելու համար։

The band Ladaniva from Armenia has won the Public Choice award at the at Music Moves Europe Awards, the EU’s contemporary pop music prize, people behind the ceremony announced on Friday, January 21.
The awards, co-funded by the European Union, were judged by a panel including Mad Cool Festival booker Cindy Castillo Núñez, BBC Radio 1 presenter Gemma Bradley and Spotify head of artist & industry partnerships Bryan Johnson.
Besides Ladaniva, the acts to win awards were Denise Chaila from Ireland, Hungary’s ДEVA, Mezerg from France, Blanks from The Netherlands and Alina Pash from Ukrania. The Grand Jury Prize, meanwhile, was awarded to Belgium’s Meskerem Mees.
Previous winners include Adele, Mumford & Sons and Dua Lipa.
The Music Moves Europe Award winners each receive €10,000 (£8,272), with the winner of the Grand Jury Award getting an additional green touring voucher worth €5,000 (£4,130). All nominees are offered the opportunity to attend a training day at ESNS to further their skills in internationalising their careers.