Transparency International միջազգային կազմակերպությունը, վերլուծելով աշխարհի 180 երկրի տվյալները, հրապարակել է իր ամենամյա Կոռուպցիայի ընկալման վարկանիշը, որտեղ Հայաստանը 58-րդն է 49 միավորով։
Հայաստանն այդ հորիզոնականը կիսում է Հունաստանի, Նամիբիայի և Հորդանանի հետ, գրում է Deutsche Welle-ն։
Հայաստանը նաև հայտնվել է 2012-ից ի վեր լավագույն առաջխաղացումն ունեցած երկրների թվում՝ բարելավելով իր ցուցանիշը 15 կետով։
Վրաստանը 45-րդն է (55 միավոր) Ֆիջիի, Բոթսվանայի և Դոմինիկանայի հետ։
Ադրբեջանը 128-րդ տեղում է յոթ այլ երկրի հետ 30 միավորով։ Նշվում է, որ Ադրբեջանը մասնակից է եղել կոռուպցիոն մի քանի սկանդալի Եվրոպայի երկրներում, որոնք կապված են քաղաքական գործիչներին կաշառելու փորձերի հետ։
Որպես մեծ կոռուպցիոն սկանդալի օրինակ զեկույցում նշվել է Բունդեսթագի պատգամավորներին կաշառելու Ադրբեջանի փորձը, որի նպատակն էր «բարելավել այդ երկրի իմիջը»։
Ռուսաստանը 136-րդն է և կիսում է այն Մալիի, Լիբերիայի և Անգոլայի հետ։
Հետխորհրդային երկներից ամենակոռումպացվածը, ըստ զեկույցի, Թուրքմենստանն է 13 միավորով, որը կիսում է 169-րդ տեղը Կոնգոյի և Բուրունդիի հետ։ Ամենալավ ցուցանիշն Էստոնիայինն է, որը միայն 3 միավորով է զիջում Գերմանիային։

Международная правозащитная организация Transparency International (TI) 25 января обнародовала свой ежегодный доклад, в котором представлен уровень восприятия населением коррупции в государственном секторе 180 стран.
Армения в индексе на 58 месте с 49 баллами, также как Греция, Намибия и Иордания. Грузия оказалась на 45 месте (55 баллов) вместе с Фиджи, Ботсваной и Доминикой, пишет Deutsche Welle.
На 128-м месте вместе с семью другими странами – Азербайджан (30 баллов). Эта страна оказалась замешана в нескольких коррупционных скандалах в Европе, связанных с попыткой подкупа политиков.
Россия заняла 136-е место в Индексе восприятия коррупции за 2021 год, поделив его с Мали, Либерией и Анголой. Украина оказалась на 122-м месте, вместе с Эсватини (до 2018 года страна называлась Свазиленд – ред.) набрав 32 балла и опустившись на одну позицию вниз по сравнению с 2020 годом. На 102-м месте вместе со Шри-Ланка и Гамбией – Казахстан (37 баллов). На 82-месте Белоруссия, получившаая 41 балл, как Тринидад и Тобаго и Восточный Тимор.
Индекс восприятия коррупции (Corruption Perception Index) составляется с 1995 года ежегодно на основе данных опросов, проведенных среди экспертов и в деловых кругах. Опросы проводят независимые организации. На основе этой информации страны мира ранжируются по шкале от 0 до 100 баллов. Ноль обозначает самый высокий уровень восприятия коррупции, а сто – наименьший.