Մխիթարյան միաբանության հանդեսներն այսուհետ հասանելի են առցանց՝ թվայնացված և անվճար։ Գործարկվել է թվային գրադարանը և կայքէջը, որտեղ ներկայացված են 1794-1920 թվականների տպագիր հայ մամուլի հավաքածուները։
Մխիթարյան միաբանության Վիեննայի Ավագ մենաստանի գրադարանի հարուստ հավաքածուից թվայնացված է արդեն 400,000 էջ։
2000-ին Վենետիկի և Վիեննայի Մխիթարյան միաբանությունները միավորվել են, որոշվել է ստեղծել Մխիթարյան միացյալ միաբանություն՝ մեկ կենտրոնական վարչությունով։ Այսպիսով, Մխիթարյան միացյալ միաբանության գլխավոր կենտրոնատեղին Վենետիկի Սբ Ղազար կղզու Մայրավանքն է, իսկ Վիեննայի վանքը՝ առաջին գլխավոր մենաստանը։
Թվայնացման աշխատանքները կատարվել, են Մխիթարյան միաբանության, «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամի և ՀՀ ԳԱԱ Հիմնարար գիտական գրադարանի համագործակցության արդյունքում։ Նշվում է, որ թվայնացման աշխատանքները շարունակական են, իսկ նյութերը համապատասխան կայքէջերում և շտեմարաններում հասանելի կլինեն ըստ պատրաստության կարգի:
Մխիթարյան միաբանությունը հայ կրոնական և մշակութային կազմակերպություն է, որը հիմնադրել է վանահայր Մխիթար Սեբաստացին։ Միաբանությունն իր գործունեության ընթացքում հրատարակել է բազմաթիվ հայագիտական-բանասիրական, կրոնական և գիտական այլ աշխատություններ։

The Mekhitarist Congregation’s journal collection and its portal website are now live, featuring digitized Armenian press published between 1794 and 1920, in a free and accessible format, the Calouste Gulbenkian Foundation reveals.
To date, the online library of the Mekhitarist press and its corresponding databases have been endowed with more than 400,000 pages of digitized Armenian newspapers and periodicals from the rich collection of the Mekhitarist Monastery of Vienna. The digitization of these materials and making them available to the public is made possible through the collaboration between the Mekhitarist Congregation, the Armenian Communities Department of the Calouste Gulbenkian Foundation and the Fundamental Scientific Library of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia.
The portal website gives the reader and researcher access to the Mekhitarist Congregation digital library content via one address: an address that directs the visitor to all the digitized and indexed materials stored in the databases of the RA Fundamental Scientific Library. Digitization is continuous, and new materials will be added periodically as additional journals are digitized.
Addressing the great and immediate need for accessibility, the goal of the collaboration is to make this great pan-Armenian wealth of knowledge and collective heritage available to all free of charge, ensuring its wide and easy accessibility.
More about the project’s objectives and access to the digitized materials are available on the websites of the Mekhitarist Congregation Library, the Digital Library and the bibliographic database.