Հայկական արտադրության մածունը` «մածուն» գրությամբ, չի կարող արտահանվել Վրաստան կամ այդ տարածքով Ռուսաստան, քանի որ Վրաստանը «մացոնին» ձևակերպել է որպես իր աշխարհագրական նշում (GI), ինչպես օրինակ Ֆրանսիայում կոնյակն ու գինին են, իսկ հայկական արտադրողը Ռուսաստան արտահանումը սկսել է իրականացնել «Հայկական սարի յոգուրտ» գրությամբ: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատար Քրիստինե Համբարյանը Sputnik Արմենիային ասել է, որ վրացական կողմը սկսել է խնդիրներ ստեղծել կաթնամթերքի հայ արտադրողների համար։
«Վրաստանում «մացոնին» որպես աշխարհագրական նշում գրանցված է դեռևս 2012 թվականից, չնայած նրան, որ մեր գրասենյակը մինչ այդ առարկություն էր ներկայացրել դրա դեմ` հիմնավորելով, որ այս անվանումը շփոթելու աստիճան նման է ՀՀ-ում արտադրվող մածուն կաթնամթերքի անվանմանը։ Ներկայացված առարկությունը հաշվի չառնվեց, ու այնուամենայնիվ գրանցվեց։ Այժմ էլ վրացական կողմը սկսել է խնդիրներ ստեղծել կաթնամթերքի հայ արտադրողների համար` որպես տարանցիկ երկիր, մեր մածունը, հենց այդ մակնշմամբ, Վրաստանով արտահանելու համար»,– ասել է նա։
Նա նշել է՝ երբ Վրաստանով Հայաստանից արտահանվում է հայկական արտադրության մածունը, վրացական կողմի մաքսային ծառայության աշխատակիցներն ըստ օրենքի իրավունք ունեն այդ բեռները ստուգել։ «Մածուն» մակնշմամբ մածուն լինելու դեպքում նրանք կարող են կանգնեցնել ու թույլ չտալ մուտքն իրենց երկիր և դեպի այլ երկրներ։
Մտավոր սեփականության գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատարի խոսքով` արդեն իսկ վրացական կողմի հետ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը պայմանավորվածություն ունի` քննարկելու այս հարցը և համաձայնագիր կնքելու` աշխարհագրական նշումների փոխադարձ ճանաչման ու պահպանության մասին։ Համաձայնագրի դրույթները և 2 երկրում գրանցված աշխարհագրական նշումների ցանկերն առաջիկայում կքննարկվեն համատեղ ստեղծված աշխատանքային խմբի շրջանակներում։ Նախատեսվում է հարցին իրավական լուծում տալ, համաձայնագիրն էլ կնքել 5 տարով։
«Մենք պետք է Վրաստանի հետ պայմանավորվենք, որ իրենց «մացոնին» կարող է մեր տարածք ներմուծվել, այսինքն խնդիր չենք ստեղծում իրենց համար, իսկ մեր «մածունը»` իրենց մոտ է արտահանվում ու իրենք էլ թույլ են տալիս վաճառել այն և՛ իրենց երկրում, և՛ որպես տարանցիկ երկիր արտահանել այլ պետություններ»,– նշել է Համբարյանը։
Նա ընդգծել է, որ մինչև անցած տարի Վրաստանը խնդիրներ չի ստեղծել, ամեն ինչ սկսվել է 2021 թվականից, քանի որ սկսել են ավելի հետևողական մոտենալ իրենց երկրում գրանցված բոլոր աշխարհագրական նշումներին։
Նման խնդիր կա նաև Ֆրանսիայում կոնյակի և շամպայնի դեպքում։ 2021 թվականին ԵՄ–ն Հայաստանին 3 մլն եվրո էր առաջարկել «կոնյակ» անվանումից հրաժարվելու դիմաց։ 2021-ի հունիսի 10-ի կառավարության նիստում հավանության արժանացավ ՀՀ–ի և ԵՄ–ի միջև ստորագրված աջակցության համաձայնագիրը։ Այն ամբողջությամբ ուժի մեջ է մտել 2021 թվականի մարտի 1-ից։ Այդ նույն համաձայնագրով նախատեսվում է հրաժարվել նաև «շամպայն» անվանումից։ Այս անվանումներից հրաժարվելու ու նոր անվանումներ ընտրելու համար Հայաստանին ժամանակ է տրվել մինչև 2043 թ-ը։

8 Февраль 2022 - 10:30 AMT
Мацун армянского производства с такой маркировкой не может быть экспортирован в Россию через Грузию, поскольку Грузия зарегистрировала «мацони» в качестве своего географического указания (Geographical indication, GI) – по принципу коньяка во Франции. Армянские производители начали экспортировать мацун в Россию с надписью «Армянский горный йогурт», сообщил бывший премьер РА Грант Багратян.
«В Грузии «мацони» в качестве географического указания зарегистрирован еще с 2012 года, несмотря на то, что наш офис представлял возражения, объяснял, что это название очень похоже на название молочного продукта, производимого в Армении. Представленные нами возражения не были приняты во внимание, и название, невзирая ни на что, было зарегистрировано. Теперь же Грузия, как транзитная страна, стала создавать препятствия для армянских производителей молочных продуктов, в связи с экспортом через ее территорию нашего мацуна, именно с этой маркировкой», – сказала и.о. главы офиса интеллектуальной собственности министерства экономики РА Кристине Гамбарян, пишет Sputnik Армения.
Она отметила, что когда из Армении через Грузию, в качестве транзитной страны, экспортируется мацун армянского производства, сотрудники грузинской таможенной службы имеют законное право проверять этот груз. В случае, если будет ввозиться мацун с аналогичной маркировкой, они могут остановить товар и не позволить его вход на свою территорию и далее – провоз в другие страны.
По словам представителя Минэкономики, уже достигнута договоренность с грузинской стороной об обсуждении данного вопроса и заключения соглашения о взаимном признании и соблюдении географических обозначений. Положения соглашения, а также список географических указаний, зарегистрированных в обеих странах, в ближайшее время будут рассмотрены в рамках совместной рабочей группы. Планируется дать вопросу правовое решение. Как ожидается, соглашение будет подписано сроком на 5 лет.
«Мы должны договориться с Грузией о том, что их «Мацони» может быть беспрепятственно импортирован на нашу территорию, а наш «Мацун» – свободно экспортироваться в Грузию, и что они позволят его продавать как в своей стране, так и, в качестве транзитного государства, экспортировать в третьи страны», – отметила она.
И.о. главы офиса интеллектуальной собственности подчеркнула, что до прошлого года Грузия не создавала препятствий. Все началось с 2021 года, когда они стали более последовательно подходить ко всем географическим указаниям, зарегистрированным в своей стране.
Такая же проблема существует и в случае с французским коньяком и шампанским. В 2021 году ЕС был готов предоставить Армении 3 млн евро для того чтобы она отказалась от названия «коньяк». 10 июня 2021 года на заседании правительства было одобрено соглашение о поддержке, подписанное между Арменией и Евросоюзом. Оно вступило в силу 1 марта 2021 года. По данному соглашению предусматривается также отказ от наименования «шампанское». Для отказа от них и выбора новых названий Армении дан срок до 2043 года.