Թատրոնի եւ կինոյի հանրահայտ արտիստ Արմեն Ջիգարխանյանը ներգրավվել է «Ռուսաստանի լավագույն մարդիկ – 09» համառուսական հանրագիտարանի անձանց թվի մեջ: Հանրագիտարանը հրատարակվում է «ՍՊԵՑ-ԱԴՐԵՍ» հրատարակչության հովանավորությամբ` բոլոր մակարդակների գործադիր եւ օրենսդիր իշխանությունների մարմինների, հասարակական, գիտական եւ մասնագիտական կազմակերպությունների հետ համատեղ, հաղորդում է ՌԻԱ-Նովոստին:
Արմեն Ջիգարխանյանը ծնվել է 1935թ. հոկտեմբերի 3-ին Երեւանում: 954թ. ընդունվել է ինստիտուտ` հայտնի ռեժիսոր, Գ.Սունդուկյանի անվ. թատրոնի ղեկավար Վարդան Աճեմյանի կուրս: 1991-1996թթ. Արմեն Ջիգարխանյանը դեսրասանական վարպետություն է դասավանդել ԿՀՊԻ-ում, իսկ 1996թ. ստեղծել իր թատրոնը` Մոսկովյան դրամատիկական թատրոնը Արմեն Ջիգարխանյանի ղեկավարությամբ: 2000թ. նա դարձավ Իննոկենտի Սմոկտունովսկու 75-ամյակին նվիրված «XX դարավերջի արտիստ» Միջազգային թատերա-հեռուստատեսային փառատոնի դափնեկիրը եւ հատուկ մրցանակով շեշտվեց «Ոսկե դիմակ» Ռուսական թատերական պրեմիայի ժյուրիի մրցանակով: 2008թ. Հայաստանի մշակույթի եւ արվեստի զարգացման մեջ ներդրած ավանդի համար արժանացավ «Կարոտ» ամենամյա մրցանակին:

Знаменитый артист театра и кино Армен Джигарханян включен в число персоналий общероссийской энциклопедии «Лучшие люди России -09». Энциклопедия издается издательством “СПЕЦ-АДРЕС” вместе с органами исполнительной и законодательной власти всех уровней, общественными, научными и профессиональными организациями, сообщает РИА-Новости.
Армен Джигарханян родился 3 октября 1935 года в Ереване. В 1954 году он поступил в институт на курс к знаменитому режиссеру Вартану Аджемяну, руководителю театра имени Г.Сундукяна. С 1991 по 1996 год Армен Джигарханян преподавал актерское мастерство во ВГИКе, а в 1996-м создал свой театр – Московский драматический театр под руководством Армена Джигарханяна. В 2000 году он стал лауреатом Международного театрально-телевизионного фестиваля “Артист конца XX века”, посвященного 75-летию Иннокентия Смоктуновского, и был отмечен специальным призом жюри Российской театральной премии “Золотая Маска”. В 2008 году за вклад в развитие культуры и искусства Армении был удостоен ежегодной премии “Карот”.