ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սևանում 48 մլն եվրո արժողությամբ Արդյունաբերական ջերմոցային համալիր կկառուցվի։
Գործադիրը փետրվարի 17-ի նիստում հավանություն է տվել 51.4 հա համայնքի սեփականություն հանդիսացող գյուղատնտեսական նշանակության այլ հողատեսքերը «Գրին սոլուշնս» ՍՊԸ հիմնադիր Էդուարդ Օհանյանի օգտին օտարելուն։
Կառավարությունը հավանություն է տվել Էդուարդ Օհանյանի կողմից ներկայացված Սևան համայնքում Արդյունաբերական ջերմոցային համալիրի կառուցման ներդրումային ծրագրին: Խոշոր ներդրումային ծրագիրն իրականացնելու նպատակով համաձայնություն կտրվի Սևան համայնքում համայնքապետարանի կողմից ուղղակի վաճառքով:
Ծրագիրն իրականացվելու է 115 հա տարածքի վրա. նախատեսվում է կառուցել 45 հա ընդհանուր տարածքով ջերմոցային խոշոր համալիր և 2,7 հա մակերեսով արդյունաբերական տնկարան: Ստեղծվելու է 400-450 նոր աշխատատեղ։
Շինարարական աշխատանքների համար նախատեսված է 60 ամիս ժամկետ:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը նշել է, որ այս գործարքից ընդհանուր առմամբ համայնքային բյուջե 22 մլն դրամ մուտք կարվի:
Վերջնական արդյունքում տարեկան կարտադրվի մոտ 12,000 տոննա բանջարեղեն, որի 80 տոկոսը նախատեսվում է արտահանել:

18 Февраль 2022 - 09:21 AMT
В Гегаркуникской области Армении планируется построить новый промышленный тепличный комплекс, стоимость инвестиционного проекта составляет 48 млн евро. На заседании 17 февраля правительство Армении одобрило отчуждение путем прямой продажи земельного участка под данный проект.
Как сообщил министр территориального управления и развития инфраструктур РА Гнел Саносян, речь идет о земельных участках сельскохозяйственного значения в общинах Лчашен и Варсер Севанского района общей площадью 51.4 га, пишет АРКА.
Саносян отметил, что в результате данной сделки в общинный бюджет поступит 22 млн драмов.
«Программа строительства тепличного комплекса будет реализована на территории 125 га и охватит земли общин Лчашен и Варсер. Предусмотрено на 45 га построить крупный производственный тепличный комплекс и производственный питомник саженцев, на остальной территории будет располагаться инфраструктура», – сообщил министр.
По его словам, для реализации проекта предусмотрен срок в 60 месяцев, за этот период будет создано 350-400 временных рабочих мест, а после полноценного запуска комплекса там на постоянной основе будут трудоустроены 400-450 человек, причем 70% из них – женщины.
«Ежегодно будет производиться 12 тысяч тонн овощей, из которых 80% пойдут на экспорт», – проинформировал Саносян.
Министр добавил, что для государственной поддержки поставлено важное условие – приобретенные земли должны служить исключительно под данный сельскохозяйственный проект.