ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սևանում 48 մլն եվրո արժողությամբ Արդյունաբերական ջերմոցային համալիր կկառուցվի։
Գործադիրը փետրվարի 17-ի նիստում հավանություն է տվել 51.4 հա համայնքի սեփականություն հանդիսացող գյուղատնտեսական նշանակության այլ հողատեսքերը «Գրին սոլուշնս» ՍՊԸ հիմնադիր Էդուարդ Օհանյանի օգտին օտարելուն։
Կառավարությունը հավանություն է տվել Էդուարդ Օհանյանի կողմից ներկայացված Սևան համայնքում Արդյունաբերական ջերմոցային համալիրի կառուցման ներդրումային ծրագրին: Խոշոր ներդրումային ծրագիրն իրականացնելու նպատակով համաձայնություն կտրվի Սևան համայնքում համայնքապետարանի կողմից ուղղակի վաճառքով:
Ծրագիրն իրականացվելու է 115 հա տարածքի վրա. նախատեսվում է կառուցել 45 հա ընդհանուր տարածքով ջերմոցային խոշոր համալիր և 2,7 հա մակերեսով արդյունաբերական տնկարան: Ստեղծվելու է 400-450 նոր աշխատատեղ։
Շինարարական աշխատանքների համար նախատեսված է 60 ամիս ժամկետ:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը նշել է, որ այս գործարքից ընդհանուր առմամբ համայնքային բյուջե 22 մլն դրամ մուտք կարվի:
Վերջնական արդյունքում տարեկան կարտադրվի մոտ 12,000 տոննա բանջարեղեն, որի 80 տոկոսը նախատեսվում է արտահանել:

The Armenian government on Thursday, February 17 approved the sale of land plots for a new industrial greenhouse complex in the Gegharkunik province. The investment project is set to cost €48 million.
According to Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan, these are agricultural land plots in Lchashen and Varser communities, with a total area of 51.4 hectares.
Sanosyan noted that as a result of this transaction, AMD 22 million (some €40,000) will be transferred to the community budget.
"The program for the construction of a greenhouse complex will be implemented on the territory of 125 hectares and will cover the lands of the communities of Lchashen and Varser. A large production greenhouse complex and a plant nursery will be built on 45 hectares, while infrastructure will be located on the remaining plot of land," the minister said.
According to him, the project will be implemented within 60 months, during which 350-400 temporary jobs will be created, but once the complex is fully launched, 400-450 people – 70% of them women – will be employed there on a permanent basis.