Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, անդրադառնալով ՌԴ դեմ սահմանվող պատժամիջոցներին, ասել է, որ անհանգստացած են իրավիճակով։
Նա հավելել է, որ կառավարությունը փորձելու է մեղմել ՌԴ-ի նկատմամբ հնարավոր պատժամիջոցների հետևանքները Հայաստանի տնտեսության վրա, գրում է «Հայկական ժամանակը»։
«Բոլոր գործոններն ուսումնասիրում ենք։ Նաև ուղիղ կապի մեջ ենք թե արտահանողների, թե մյուս բիզնեսմենների հետ, որոնց վրա կարող է դա անդրադառնալ։ Դիտարկում ենք այն հնարավորությունները, որոնք կարող ենք օգտագործել՝ հնարավոր հարվածները մեղմելու համար»,- ասել է նախարարը։
Արևմտայն մի շարք երկրներ պատժամիջոցներ են սահմանում ՌԴ դեմ ի պատասխան այդ երկրի կողմից Դոնեցկի և Լուգանսկի հանրապետությունների անկախության ճանաչմանը։

Minister of Economy Vahan Kerobyan has commented on the sanctions imposed on Russia by the West and several other countries and declared that Armenia is worried about the situation.
According to him, the government will try to mitigate the possible consequences of sanctions against Russia on the Armenian economy, Armtimes.com reports.
"We are studying all the factors. We are in direct contact with both exporters and other businessmen, who may be affected. We are looking at the options we can use to mitigate possible blows [to the economy]," Kerobyan noted.
Sanctions have been imposed on Russia by the West, Japan and Australia after President Vladimir Putin recognized the independence of Donetsk and Luhansk – the two breakaway regions of Ukraine. A host of countries have announced plans to target banks and wealthy individuals while Germany has halted a major gas pipeline project from Russia.