Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը հեռանում է ընտրանուց։ Այդ մասին նա տեղեկացրել է ֆեյսբուքյան իր էջում՝ նշելով, որ տվել է հավաքականին ամենը՝ ինչ կարող էր:
«Սիրելի ընկերներ, հիշում եմ՝ երբ առաջին անգամ կրեցի ազգային հավաքականի մարզաշապիկը, դա Պանամայի հետ ընկերական խաղում էր, և իմ առաջին գոլը աշխարհի առաջնության որակավորման փուլի Էստոնիայի դեմ խաղում։ Ցանկացել եմ հաղթել կարիերայիս յուրաքանչյուր փուլում, անկախ դժվարություններից։
Վերջին 15 տարիներին ինձ համար մեծ պատիվ էր իմ ազգային հավաքականում խաղալը և առավել ևս վերջին 6 տարիներին՝ ավագը լինելը:
95 միջազգային խաղից, քրտնաջան աշխատանքից, նվիրումից և իմ երկիրը խաղադաշտում ներկայացնելու ընթացքում աննախադեպ վերելքներից և վայրէջքներից հետո որոշում եմ կայացրել ավարտել Հայաստանի ազգային հավաքականում իմ մրցելույթները:
Այս եզրահանգմանն եմ եկել նոյեմբերին Գերմանիայի դեմ իմ մասնակցությամբ վերջին խաղից հետո։ Կարծում եմ՝ ճիշտ ժամանակն է։ Հավաքականին տվել եմ ամենը՝ ինչ կարող էի»,-ասվում է գրառման մեջ:
Մխիթարյանը տեղեկացրել է, որ առաջիկա տարիներին ամբողջությամբ կենտրոնանալու է ակումբային կարիերայի վրա։
«Իմ ֆուտբոլային մեկնարկը Հայաստանում՝ իմ հայրենիքում է տրվել, և ես միշտ երախտապարտ կլինեմ բոլոր նրանց, ովքեր աջակցել են ինձ, մարզել, ում հետ ես խաղացել եմ և յուրաքանչյուրին, ով նպաստել է իմ՝ որպես ֆուտբոլիստ և որպես մարդ, կայանալուն։ Հաջողություններ իմ հավաքականի՛ն։ Ընդմիշտ ձեր՝ Հենո», – գրել է Մխիթարյանը։

Attacking midfielder Henrikh Mkhitaryan has announced that he is retiring from the Armenian national team.
"I remember when I first put on my National Team jersey, this was in a friendly against Panama, and my first goal for my nation, in a World Cup qualifier against Estonia. I wanted to win every step of my career, no matter how difficult that would be," Mkhitaryan said in a statement on Thursday, March 3.
"It was an honor to play for my nation for the past 15 years and even more so of an honor to captain it for the last 6 years."
After 95 international caps, hard work, passion and "unprecedented ups and downs along the journey, Mkhitaryan said he has taken the decision to retire from international career with the Armenian National Team.
"I came to this decision after my last game against Germany in November. I think it is the right time. I’ve given everything I can possibly give to my National Team," he added.
"For the coming years I will therefore be fully focused on my club career. My soccer nest was woven in Armenia, my homeland, and I will forever be grateful to every single person who supported me, who coached me, who I played with and who contributed to my growth as a footballer and as a person."