HOTCO միջազգային հյուրանոցային ներդրումների կոնֆերանսը հարցազրույցի ձևաչափի շրջանակում հյուրընկալել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և կառավարման խորհրդի համանախագահ Արտյոմ Խաչատրյանին։
«Այժմ, առավել քան երբևէ, Հայաստանը լավ վայր է ներդրումներ կատարելու համար, և դրա պատճառը տարածաշրջանի վերջին զարգացումների արդյունքում ձևավորված հնարավորությունների բացն է»,- իր խոսքում ընդգծել է Արտյոմ Խաչատրյանը։
Նա խոսել է ԱՊՀ երկրների շրջանում Հայաստանի մրցունակության մասին և կիսվել հյուրանոցային գործի և կոմերցիոն անշարժ գույքի զարգացման նախագծերի շուրջ բիզնես գաղափարներով։
Հարցազրույցում Խաչատրյանը նշել է. «Հայաստանը լավ վայր է դարձել զբոսաշրջային կարճ ուղղությունների համար. համեղ խոհանոց, գինի, ժամանց… Եվ այսօրինակ զարգացման առանցքային գործոններից որոշները վերաբերում են հետքովիդային զարգացումներին, երբ մարդիկ սկսեցին այցելել այնպիսի վայրեր, որտեղ չկան կարանտինային հատուկ սահմանափակումներ, մուտքի արտոնագրի խիստ պայմաններ: Եվ այսպես, ԱՊՀ երկրներից զբոսաշրջային մեծ հոսք է ձևավորվել։ Իհարկե, համավարակի առաջին ալիքից հետո ամբողջ աշխարհում հյուրընկալության ոլորտում դադար արձանագրվեց, բայց այժմ դիտարկում ենք վերականգնման հնարավորությունները և կարող ենք կանխատեսել աճ։ Երևանը լավ վայր է հանգստյան օրերին այցելելու համար, քանի որ առաջարկում է որակյալ ծառայություններ՝ համակցված պատմական նշանակության տեսարժան վայրերի հետ»:
Հարցազրույցում քննարկվել են նաև անկայուն ժամանակներում ռիսկերի մեղմման ռազմավարությունները՝ Արտյոմ Խաչատրյանի փորձին հղումներով՝ ինչպես նա սկսեց և որոշեց մուտք գործել այս մրցունակ ոլորտ:
Արտյոմ Խաչատրյանը 2020թ. HOTCO-ի ժամանակ հանդես է եկել որպես պանելային քննարկման խոսնակ՝ ներկայացնելով Հայաստանը ոլորտի ներկայացուցիչներին աշխարհի տարբեր երկրներից։ Ամբողջական հարցազրույցը՝ ստորև։
HOTCO-ն հյուրանոցային ներդրումային միջազգային համաժողով է, որը կենտրոնացած է Եվրոպայում հյուրանոցների զարգացման համար առանցքային վայրերի վրա՝ Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպան ու Կովկասը: Այն առաջատար հարթակ է գլոբալ միտումների ներկայացման ու տեղական շուկաների վրա դրանց ազդեցության մեկնաբանման համար: Հինգերորդ անգամ՝ 2022 թվականի մայիսի 30-31-ին, HOTCO-ն կմիավորի ներդրողներին, հյուրանոցային ընկերություններին և տարածաշրջանի շահառուներին: HOTCO 2022-ի խորագիրն է՝ «Վերականգնելով հյուրանոցների ներդրումային արժեքները և առաջ ընթանալով նոր զարգացումներով»:
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը հիմնադրվել է Հայաստանում 1999 թվականին և իր գործունեության 20-ից ավել տարիների ընթացքում ստեղծել ու զարգացրել է 15 բիզնեսներ Հայաստանում, Վրաստանում և Բելառուսում: Բոլոր ընկերությունների հաջողության գործոններն են եղել ոլորտային նորարարությունը, արդյունավետ թիմային ներգրավվածությունը և շարունակական ուսուցման հիման վրա մշակված պատասխանատու բիզնես մշակույթը: Արդեն մեկ տասնամյակ է, ինչ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը ներգրավվել է հյուրանոցային և ռեստորանային ոլորտում, որտեղ, ի դեմս իր ապրանքանիշերի, ներկայացնում է շուկայի կանոնները փոփոխող և բարելավող նորամուծություններ։ «Գալաքսի» խմբի ոլորտային պորտֆոլիոն ներառում է երևանյան SantaFe սրճարանը և Pahest33 կոնցեպտուալ բար-ռեստորանը, ավարտական փուլում գտնվող Teryan5 նախագիծը՝ զարգացված Marriott Internationa»-ի հետ, և միջազգային սրճարանների ցանց PAUL-ը Հայաստանում։

22 Март 2022 - 09:13 AMT
Сопредседатель группы компаний «Галакси» на конференции HOTCO: «Армения – благоприятная страна для инвестиций»
Международная гостиничная информационная конференция HOTCO провела интервью с соучредителем и сопредседателем Совета директоров группы компаний «Галакси» Артемом Хачатряном.
«Сейчас, как никогда, Армения является благоприятной страной для инвестиций, а причина – отсутствие новых возможностей, такая ситуация сформировалась под воздействием последних событий в регионе», – подчеркнул в своем интервью Артем Хачатрян.
Он рассказал о конкурентоспособности Армении среди стран СНГ и поделился бизнес-инсайтами по развитию гостиничного бизнеса и коммерческой недвижимости.
«Армения стала привлекательным направлением среди коротких туристических маршрутов, в частности, гастрономический, винный, развлекательный туризм. И некоторые из ключевых факторов этого развития связаны с постпандемическими событиями, когда люди начали посещать страны, свободные от карантина, для визита которых не было необходимости в оформление визы. Таким образом, из стран СНГ сформировался большой туристический поток. Конечно, после первой волны пандемии гостиничный бизнес во всем мире пережил упадок, но сейчас мы наблюдаем положительную динамику и можем даже прогнозировать рост. Ереван – привлекательное место для посещения на выходных, предлагающее качественный сервис в сочетании с осмотром достопримечательностей, имеющих историческое значение», – отметил Хачатрян.
В интервью спикер также представил стратегии по снижению рисков в нестабильные времена со ссылкой на свой личный опыт, как сам он, Артем Хачатрян, начал и решил войти в эту конкурентную отрасль. Хачатрян был спикером на международной гостиничной информационной конференции HOTCO в 2020 году, представляя Армению разработчикам отрасли со всего мира.
Полное интервью Артема Хачатряна можно прочитать здесь.
HOTCO – это международная гостиничная инвестиционная конференция, на которую каждый год собираются инвесторы, девелоперы недвижимости, управляющие гостиницами и другие игроки отрасли со всего мира. Деятельность фокусируется на ключевых направлениях развития гостиничного бизнеса в Европе: Центральной и Восточной Европе и на Кавказе. Это ведущая платформа для представления глобальных тенденций и интерпретации их влияния на местные рынки. В пятый раз с 30 по 31 мая 2022 года HOTCO соберет инвесторов, девелоперов, гостиничные компании и заинтересованных участников из всего региона. Тема HOTCO 2022: «Восстановление инвестиционных ценностей отелей и прогресс за счет новых разработок».
Группа компаний «Галакси» основана в 1999 godu, за период более чем 20-летней деятельности создала и сформировала 15 бизнес единиц в Армении, Грузии и Беларуси. Фактором успеха всех компаний стали внедрение отраслевой инновации, эффективное вовлечение команд и ответственная бизнес-культура, основанная на непрерывном обучении. «Галакси» на протяжении целого десятилетие присутствует в гостинично-ресторанном бизнесе, где в лице своих брендов внедряет инновации, изменяя и совершенствуя правила рынка. В отраслевой портфель «Галакси» входят ереванское кафе SantaFe и концептуальный бар-ресторан Pahest33, проект Teryan5, реализуемый совместно с Marriott International, который находится на стадии завершения, а также международная сеть кафетерий PAUL в Армении.