Մանկական գրքի միջազգային օրը ի պատիվ Հանս Քրիստիան Անդերսենի նշվում է նրա ծննդյան օրը` ապրիլի 2-ին: Եվ «Վերադարձ դեպի գիրքը» խորհրդաժողովի շրջանակներում, որ անցնում է Խնկո Ապոր անվան գրադարանում, տեղի ունեցավ մանկական գրականության ցուցահանդես-վաճառք: Տոնավաճառում Հայաստանի տասից ավելի հրատարակչություններ ներկայացրել են հեքիաթների ժողովածուներ, մանկական ամսագրեր, դասագրքեր:
«Պետպատվերի շրջանակներում տարեկան հրատարակվում է շուրջ 50 անուն մանկական գիրք: Անհրաժեշտ է վերադարձնել երեխաների ուշադրությունը գրքի հանդեպ, չէ որ առանց գրքի սերունդը կզրկվի ապագայից»,-գրքերի ցուցահանդեսի բացմանը հայտարարել է Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանը:
Պատանի ընթերցողներին առանձնապես հետաքրքրեց LOLO մանկական ամսագիրը, եւ քանի դեռ երեխաներն ուշադիր ուսումնասիրում էին այն, ծնողները օգտվում էին հանդեսին բաժանորդագրվելու հնարավորությունից: Ցուցահանդեսում իրենց արտադարանքն էին ցուցադրել «Անտարես», «Զանգակ», «Էդիթ պրինտ» հրատարակչությունները, որոնք տարբեր դասագրքեր, ուսումնական եւ ճանաչողական ձեռնարկներ եւ բազում հեքիաթներ են հրատարակում: «Արեգ» հրատարակչության ներկայացված հրատարակությունների թվում կային նաեւ զրուցարան-բառարաններ տարբեր լեզուներով, «Արեւիկ» հրատարակչությունը, հեքիաթներից բացի, ներկայացրել է մանկական երգերի ժողովածուներ: Հայաստանում Իրանի դեսպանատունը ներկայացրել է մանկական գրքեր պարսկերենով, ինչպես նաեւ պարսկերենի ուսուցման համար նախատեսված հայերեն լեզվով ձեռնարկներ:

Since 1967, on Hans Christian Andersen’s birthday, April 2, authors from around the world gather to call attention to children’s books.
On Apr. 2 Children Books Fair was held in Yerevan within the framework of “Return to Books” Conference. Over 10 Publishing Houses featured fairytale books, children’s magazines, textbooks.
“Around 50 editions of children’s books are being published within the framework of government orders. We have to return our children’s attention to books, as young generation will have no future without books,” Levon Ananyan, Writers’ Union President said in his statement.
The youngest readers took special interest in LOLO Children’s Magazine. While children turned over the pages, parents lost no time, subscribing to the journal. Publishing Houses Antares, Zangak, Edit Print, Arevik presented their production featuring songs collections, cognitive and fairytale books for children. Among books presented were dictionaries in different languages by Areg Publishing House. Iran Embassy in Armenia presented children’s book in Iranian language as well as books in Armenian for Farsi language study.