ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն սառեցրել է «ադրբեջանական դուդուկի»` բալաբանի գրանցման հարցի քննարկումը։ Թուրք–ադրբեջանական համատեղ հայտը դուրս է մնացել կազմակերպության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության միջկառավարական հանձնաժողովի ընթացիկ տարվա նիստի օրակարգից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիայի Տելեգրամ ալիքը։
Այդ մասին ասել է ԿԳՄՍ նախարարության մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության գլխավոր մասնագետ Նաիրա Կիլիչյանը։
ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում 2021 թ. գրանցելու նպատակով Ադրբեջանը և Թուքիան համատեղ հայտ են ներկայացրել «Բալաբանի կատարողական արվեստը և արհեստագործությունը» վերնագրով։ Բալաբան անվանումվ երաժշտական նվագարանի հայտը Ադրբեջանը ներկայացել էր ՅՈւՆԵՍԿՕ գրանցմանը դեռևս 2012-ին, սակայն գործընթացը կասեցվել էր ու գտնվում էր սպասողական հայտերի ցանկում։
Հայկական դուդուկի երաժշտությունը դեռ 2005 թ. ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն հռչակել է Մարդկության բանավոր և ոչ նյութական մշակութային ժառանգության գլուխգործոցներից մեկը, և 2008 թ. «Դուդուկն ու իր երաժշտությունը» վերնագրով հայկական ոչ նյութական մշակութային ժառանգության տարրն ընդգրկվել է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում։

В ЮНЕСКО не будут обсуждать регистрацию азербайджанского псевдодудука – балабана. Об этом сообщила главный специалист департамента культурного наследия и народных ремесел Министерства образования и науки Армении Наира Киличян, пишет Sputnik Армения.
В апреле 2020 года Азербайджан совместно с Турцией представил заявку на регистрацию балабана как турецко-азербайджанского культурного элемента и общечеловеческого достояния. При этом в Азербайджане балабан также называют дюдюк. Между тем азербайджанцы любят выдавать армянский дудук за свой.
«В 2020 году они представили заявку в ЮНЕСКО на свой национальный духовой инструмент, который называется не дудуком, а балабаном, с тем, чтобы включить его в список всемирного наследия. Он даже не звучит как наш дудук, мы посоветовались со специалистами в связи с заявкой. Но, насколько мне известно, этот процесс был приостановлен, и регистрации не было. При этом наш дудук был зарегистрирован в ЮНЕСКО еще в 2008 году, это признанный во всем мире инструмент», – сказала Киличян.
Совместная турецко-азербайджанская заявка уже выпадала из повестки 17–го заседания межправительственного комитета по сохранению нематериального культурного наследия ЮНЕСКО в 2021 году. Она также не включена в повестку 18–го заседания, намеченного на 2022 год, о чем свидетельствует справка, опубликованная на официальном сайте Международной организации.