Ադրբեջանը մեկ տարուց ավելի է արգելափակում է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի փորձագիտական առաքելութան իրականացումը Լեռնային Ղարաբաղում՝ տեղում ականատես լինելու հայկական մշակութային ժառանգության դեմ իրականացված ավերածություններին և վանդալիզմի այլ գործողություններին։ Այդ մասին ՅՈՒԵՆՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդի լիագումար նիստի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը։
Իր ելույթում դեսպանն անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանի կողմից այս օրերին իրականացվող սադրիչ գործողություններին, որոնք խախտում են Արցախի հայության կենսական իրավունքները, այդ թվում՝ կրթության իրավունքը։ Նշվել է, որ մի քանի շաբաթ շարունակ խափանված պահելով Լեռնային Ղարաբաղը մատակարարող գազատարի աշխատանքը՝ ձմեռային ցուրտ եղանակային պայմաններում Արցախի խաղաղ բնակչությունը մատնվել էր իրական հումանիտար աղետի։
Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը մտահոգություն է հայտնել մարտի 24-ին և 25-ին ադրբեջանական զինուժի կողմից հայկական քաղաքացիական ենթակառուցվածքները ռմբակոծելու և Լեռնային Ղարաբաղի Փարուխ գյուղ ներթափանցելու դեպքերի առնչությամբ՝ կոչ անելով միջազգային հանրությանը միջոցներ ձեռնարկել՝ Հարավային Կովկասում իրավիճակի վատթարացումը կանխելու համար։
Ընդգծվել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող բռնության և ահաբեկման քաղաքականության հիմնական նպատակն էթնիկ զտումների իրականացումն է, որն ուղեկցվում է հայկական մշակութային արժեքների նկատմամբ ավերածությունների և վանդալիզմի գործողությունների իրականացմամբ ու հայկական մշակութային ժառանգությունը յուրացնելու փորձերով։
Դեսպանի կողմից վերահաստատվել է ստեղծված իրավիճակում արագ գործելու անհրաժեշտությունը՝ կոչ ուղղելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենին շարունակել ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ փորձագիտական անկախ առաքելություն ուղարկելու ուղղությամբ։

Armenia's Permanent Representative to UNESCO Christian Ter-Stepanian has spoken about Azerbaijan's provocations against the Armenians of Nagorno-Karabakh (Artsakh), which violate the vital rights of the locals, including the children's right to education.
Ter-Stepanian reminded that Azerbaijan refused to eliminate the disruption of gas supply in Karabakh for several weeks, after a pipeline was damaged in areas under Baku's control. The move, he said, caused a real humanitarian catastrophe amid freezing temperatures.
The ambassador also raised Azerbaijan's incursion into Karabakh since March 24 and the constant shelling of civilian settlements and infrastructure, calling on the international community to take measures to prevent escalation in the South Caucasus.
The Armenian envoy then dwelled upon Azerbaijan's blocking of a UNESCO mission for over a year now, which would prove the destruction of the Armenian cultural heritage and other acts of vandalism.
The Ambassador reaffirmed the need to act quickly in the current situation, calling on the Director-General of UNESCO to continue his efforts to send an independent expert mission to Nagorno-Karabakh and the surrounding areas.