ԱՄՆ Կինոարվեստի և գիտությունների ակադեմիան արգելել է հոլիվուդյան դերասան Ուիլ Սմիթին առաջիկա 10 տարում ներկա գտնվել իր կազմակերպած միջոցառումներին, այդ թվում՝ «Օսկարի» մրցանակաբաշխությանը։ Այդ մասին ասվում է Կինոակադեմիայի կառավարիչների խորհրդի տարածած հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ «Օսկարի» 94-րդ մրցանակաբաշխությունը պետք է տոն դառնար շատերի համար, որոնք մեծ աշխատանք էին կատարել անցնող տարում, սակայն այդ պահերը մթագնեց «բեմում Սմիթի անընդունելի վարքագիծը», գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Որոշվել է, որ 2022-ի ապրիլի 8-ից սկսած 10 տարի շարունակ Սմիթին չի թույլատրվի անձամբ կամ առցանց այցելել ակադեմիայի կազմակերպած որևէ միջոցառում կամ ծրագիր։
Սմիթն արձագանքել է ակադեմիայի որոշմանը՝ ասելով, որ հասկանում և ընդունում է այդ որոշումը։
Ավելի վաղ Սմիթը հայտարարել է Ամերիկյան կինոակադեմիայից դուրս գալու մասին։ Նա ափսոսանք է հայտնել «Օսկարի» 94-րդ մրցանակաբաշխությանը տեղի ունեցած միջադեպի համար, երբ հարվածել էր վարողին իր կնոջ մասին կատակի համար։
«Օսկարի» 94-րդ մրցանակաբաշխության ժամանակ Ուիլ Սմիթը հարվածել էր արարողությունը վարող Քրիս Ռոքին իր կնոջ՝ Ջեյդա Փինքեթ-Սմիթի սանրվածքի հասցեին, նրա կատակի համար։ Փինքեթ-Սմիթը սափրել էր գլուխը հիվանդության պատճառով։ Ավելի ուշ Սմիթը ներողություն էր խնդրել Ռոքից։ ԱՄՆ Կինոակադեմիան կարգապահական հետաքննություն էր սկսել։ Ուիլ Սմիթն «Օսկարի» է արժանացել «Արքա Ռիչարդ» ֆիլմում Տղամարդու լավագույն դերակատարման համար։

Hollywood actor Will Smith will not be allowed to attend the Academy Awards for the next 10 years, as a result of his slapping comedian Chris Rock on stage during this year's Oscar ceremony, the Academy of Motion Picture Arts & Sciences announced in a statement obtained by CNN.
"The Board has decided, for a period of 10 years from April 8, 2022, Mr. Smith shall not be permitted to attend any Academy events or programs, in person or virtually, including but not limited to the Academy Awards," Academy President David Rubin and CEO Dawn Hudson said in a statement on Friday, April 8.
The decision was made during a Board of Governors meeting held earlier in the day in Los Angeles. The meeting, initially scheduled for April 18, was expedited after Smith announced his resignation from the Academy last week. Smith issued a quick, concise statement on his ban from the Oscars for the next decade.
"I accept and respect the Academy's decision," the actor said in a statement to CNN.
CNN has reached out to Rock's representatives for comment.
Smith's resignation means that he is no longer part of the Academy's voting body, but it does not prevent the Oscar winner from being nominated in the future, a source with knowledge previously told CNN. Smith can also still be nominated despite being barred from attending the Oscars.