Ապրիլի 15-ին՝ Հայ կինոյի օրվա նախօրեին, կայացել է «Անահիտ» մրցանակաբաշխությունը՝ ARARAT լեգենդար հայկական կոնյակների աջակցությամբ։
ARARAT կոնյակները մշտապես աջակցել են թե հայկական, թե միջազգային մշակութային կարևոր իրադարձություններին՝ յուրովի վավերացնելով նշանակալից հաղթական դրվագները։
«Անահիտ» մրցանակաբաշխությունը հիմնադրվել է 2016-ին Հայկական ազգային կինոակադեմիայի նախաձեռնությամբ: Միավորելով հայկական կինոաշխարհի փորձառու գործիչներին` Հայկական ազգային կինոակադեմիան շնորհում է մրցանակներն ամենախոստումնալից աշխատանքներին, նրանց համար ուրվագծելով նոր հեռանկարներ և աշխարհի առաջատար մրցանակաբաշխությունների մասնակցության հնարավորություն։
Հանդիսավոր մրցանակաբաշխության հաղթանակների հիշարժան պահերը նշանավորվել են ARARAT լեգենդար հայկական կոնյակների ուղեկցությամբ։
«Կոնյակագործությունը, որոշակի իմաստով, անցյալը պատկերելու վարպետաց աշխատանք է՝ հանուն ապագա վայելքի։ Կարծում եմ, այս իմաստով այն շատ նման է կինոարտադրությանը։ Այս երկու բնագավառներում իրական վարպետների ստեղծագործ աշխատանքները վառ հետքեր են թողնում պատմության քրոնիկոնում՝ կլինի թե՛ կոնյակագործության տարեգիրը, թե հայկական կինոյի ֆիլմադարանը», – ասում է Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։
«Հայկական կինոյի ծննդյան օրն ընդունված է համարել 1923 թվականի ապրիլի 16-ը՝ Պետկինո հիմնելու որոշման ամսաթիվը: Համաշխարհային կինոարվեստում իրենց արժանի տեղն ունեն հայազգի կինոգործիչները: Վերջին տարիներին հայկական կինոյի առաջընթացը խթանող միջոցառում դարձավ նաև Ազգային Կինոակադեմիայի կողմից սահմանված «Անահիտ» մրցանակաբաշխությունը, որն անցկացվեց արդեն 3-րդ անգամ: Ի ուրախություն բոլորիս՝ ՏՈՆԸ ԿԱՅԱՑԱՎ: Անշուշտ, այդ գեղեցիկ միջոցառումն իրականություն դարձավ նաև շնորհիվ գործընկերների, մասնավորապես՝ Երևանի կոնյակի գործարանի, որը կանգնեց մեր կողքին՝ իր լեգենդար արտադրանքի ջերմությունն ու արբեցնող բույրը միախառնելով կինոյի կախարդանքին»,- ասում է Հայկական ազգային կինոակադեմիայի նախագահ Ռուբեն Ջաղինյանը։
«Անահիտ»-ի 2022-ի մրցանակակիրների շարքում էին «Երբ որ քամին հանդարտվի» կինոնկարը՝ որպես լավագույն ֆիլմ, պրոդյուսեր՝ Անի Որսկանյան, Նորա Մարտիրոսյանը՝ որպես լավագույն ռեժիսոր, Դավիթ Հակոբյանը՝ որպես լավագույն դերասան, Լիլի Էլբակյանը՝ որպես լավագույն դերասանուհի «Չնչիկ» ֆիլմում դերի համար:

On the eve of the Armenian Cinema Day, Anahit Film Awards took place with the support of the legendary Armenian ARARAT brandy on April 15.
ARARAT brandies have always supported both Armenian and international significant cultural events by uniquely documented the brightest moments of triumph.
Anahit Awards was founded in 2016 by the Armenian National Film Academy. By uniting professionals of the Armenian film industry, the Armenian National Film Academy awards the most promising pictures, which on the long run draws a huge perspective for them to seek new success on the leading film awards worldwide.
The celebrated moments of the festive award were accompanied by the legendary Armenian ARARAT brandies.
“In a sense, brandy-making is an art of portraying the present for the sake of future joy. I believe, that in that regard, it is similar to filmmaking. Masters from both industries leave their unique trace in history – in the chronicles of brandy-making as well as in the rich archives of the Armenian Cinema,” says Serge Khachatryan, Chief Operating Officer of Yerevan Brandy Company.
“The birth of the Armenian Cinema was set on April 16, 1923, with the decision to establish State Cinema institution. Armenian filmmakers have their significant role in the history world cinema. Founded by the Armenian National Film Academy, the 3rd Anahit Film Awards took place to promote and to mark the progress of the Armenian Cinema. We are all delighted to announce that the celebration was festive. Indeed, this bright event became possible thanks to our partners, especially Yerevan Brandy Company, who stood by our side by intertwining the taste and warmth of the legendary brandies with the magic of films,” says Ruben Jaghinyan, the President of Armenian National Film Academy.
“Should the Wind Drop” (produced by Ani Vorskanyan) won best picture at Anahit Film Awards, Nora Martirosyan was given the award for best director, while Lily Elbakyan for her role in “Chnchik” and David Hakobyan for his role in “Should the Wind Drop” won best actress and best actor, respectively.