Երիտասարդ, բայց արդեն հանրահայտ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը դիրիժոր Վալերի Գեորգիեւի ղեկավարությամբ Մարիինյան սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենա Մոսկվայում: Սերգեյ Խաչատրյանը ելույթ կունենա Զատիկի փառատոնի ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված ամենակարեւոր համերգներից մեկին, որի ժամանակ Մարիինյան սիմֆոնիկ նվագախումբը կկատարի Բարտոկի «Կապույտ Մորուք հերցոգի ամրոցը», Շոստակովիչի N1 նվագախմբով ջութակի համար համերգը եւ Ռավելի «Բոլերոն»:
Սիբելիուսի անվան Ջութակահարների միջազգային մրցույթի ամենաերիտասարդ հաղթող Սերգեյ Խաչատրյանը 1993թ.-ից բնակվում է Գերմանիայում: 2005թ. նա դարձավ Եղիսաբեթ թագուհու անվան Միջազգային մրցույթի դափնեկիրը:

4 Апрель 2009 - 12:05 AMT
Молодой, но уже известный скрипач Сергей Хачатрян с Мариинским симфоническим оркестром под руководством дирижера Валерия Гергиева выступит в Москве. Сергей Хачатрян выступит на одном из важнейших концертов в рамках симфонической программы Пасхального фестиваля, на котором Мариинский симфонический оркестр исполнит «Замок герцога Синяя Борода» Бартока, концерт для скрипки с оркестром № 1 Шостаковича и «Болеро» Равеля.
Самый молодой победитель Международного конкурса скрипачей имени Сибелиуса двадцатишестилетний Сергей Хачатрян с 1993 года проживает в Германии. В 2005 году он стал победителем Международного конкурса имени королевы Елизаветы.