Ապրիլի 4-ին Երեւանում մեկնարկում է Գերոնտի Թալալյանի անվ. թավջութակի Հանրապետական փառատոնը: Թվով երկրորդ հանրապետական փառատոնի նպատակն է` բարձրացնել բնակչության հետաքրքրությունը թավջութակի նվագի հանդեպ: Այդ նպատակով առաջիկ 12 համերգներից երեքը տեղի կունենան Չարենցավանում, Աբովյանում, Վանաձորում, ինչպես նաեւ համերգ է ծրագրված Ստեփանակերտում: Փառատոնի շրջանակներում Արամ Թալալյանը վարպետության դասեր կանցկացնի թավջութակի դասի աշակերտների եւ ուսանողների համար:
«Հայաստանի մարզերում այսօր ձեւավորվել է բավական ծանր իրադրությունը: Կոտայքի միայն երկու երաժշտական դպրոցներում կան թավջութակի դասընթացներ, երկրի մնացած մարզերում թավջութակի դասընթացներ ընդհանրապես չկան: Ու եւս երկու պատանիներ թավջութակի դասընթացների են հաճախում Ստեփանակերտում»,- ասել է Արամ Թալալյանը:
Նա նաեւ ավելացրել է, որ անցյալ տարվա փառատոնին մասնակցող չորս հայ թավջութակահարներ ավելի ուշ Ռիգայում, Լեյպցիգում, Մինսկում եւ Մոսկվայում դափնեկիրների կոչման արժանացան միջազգային մրցույթներում: Իսկ մի հայ թավջութակահար ուսման ընդունվեց Լոս-Անջելեսի կոնսերվատորիա:
Ի տարբերություն թավջութակի առաջին Հանրապետական փառատոնի, այս տարի հիմնական մասնակիցները լինելու են Հայաստանի 22 երաժիշտներ, որոնց կատարմամբ կնչեն Կոմիտասի, Կլենգելի, Բախի, Շումանի եւ այլ երգահանների ստեղծագործությունները: Փառատոնը կշարունակվի մինչեւ հունիսի 26:

4 апреля в Ереване стартует Республиканский фестиваль виолончели имени Геронтия Талаляна. Цель второго по счету республиканского фестиваля – популяризация виолончели. С этой целью три концерта из предстоящих 12-и пройдут в городах Чаренцаван, Абовян, Ванадзор, а также запланирован концерт в Степанакерте. В рамках фестиваля виолончелист Арам Талалян проведет мастер-классы для учеников и студентов классов виолончели.
«В регионах Армении сегодня образовалась довольно тяжелая ситуация. Только в двух музыкальных школах Котайка имеются классы виолончели, в остальных регионах страны нет ни одного класса виолончели. И еще двое юношей занимаются в классе виолончели в Степанакерте», – сказал Арам Талалян.
Так же Арам Талалян добавил, что участвовавшие в прошлогоднем фестивале четыре армянских виолончелиста позже были удостоены звания лауреатов на международных конкурсах в Риге, Лейпциге, Минске и Москве. А один армянский виолончелист поступил на учебу в консерваторию Лос-Анджелеса.
В отличие от первого Республиканского фестиваля виолончели в Армении, в нынешнем году основными участниками будут 23 музыканта из Армении, в исполнении которых можно будет услышать произведения Комитаса, Кленгеля, Баха, Шумана и других композиторов. Фестиваль продлится до 26 июня.