ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հայտարարել է, որ տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունների զարգացման համատեքստում Իրան-Հայաստան երկաթուղային կապի հաստատումը գտնվում է ՀՀ օրակարգային կարևորագույն հարցերի շարքում։ Այդ մասին նա ասել է ԻԻՀ էներգետիկայի նախարար Ալի Աքբար Մեհրաբիանի համանախագահությամբ Երևանում տեղի ունեցած երկու երկրի միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 17-րդ նիստում:
Նա նշել է նաև, որ հայկական կողմը մեծապես կարևորում է էներգետիկ և տրանսպորտի բնագավառներում փոխադարձ պայմանավորվածությունների արձանագրումը, մասնավորապես՝ գազ- էլեկտրաէներգիայի դիմաց պայմանագրի երկարաձգման, Հյուսիս-Հարավ էներգետիկ քառակողմ կապի և Պարսից ծոց – Սև ծով միջազգային տրանսպորտային միջանցքի կյանքի կոչման ուղղությամբ:
Գրիգորյանը նշել է նաև, որ երկու երկրների միջև բեռնափոխադրումների ծավալների ավելացման, սահմանային և մաքսային վարչարարության լավարկման ուղղությամբ համագործակցությունը իր հերթին կնպաստի հարևան և բարեկամ երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդմանն ու ընդլայնմանը։
Փոխվարչապետը շեշտել է, որ, հաշվի առնելով Իրանի հետաքրքրվածությունը ԵԱՏՄ ինտեգրման հարցում, Հայաստանը մշտապես ջանքեր է գործադրում խթանելու այդ գործընթացը, ինչպես նաև բարեկամ Իրանի համար դարպաս դառնալու դեպի ԵԱՏՄ շուկա: Նա վերահաստատել է ՀՀ պատրաստակամությունը ապահովելու և ծավալելու Իրանի հետ այս ուղղությամբ ակտիվ փոխգործակցություն։
«Պետք է փաստենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը իրենց հարաբերություններում մշտապես առանձնահատուկ կարևորություն են տալիս գործարարների միջև համագործակցության խթանմանը, և այս ուղղությամբ հատկանշական է, որ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակներում նաև տեղի է ունենալու հայ և իրանցի գործարարների համաժողով։ Վստահ եմ, որ տնտեսական այս կարևոր միջոցառումը ևս հարթակ կդառնա հայ-իրանական գործարար կապերի ընդլայնման և ամրապնդման համար։
Թույլ տվեք վստահություն հայտնել, որ ստորագրվող փոխըմբռնման հուշագիրը կբացի նոր հնարավորություններ երկու երկրների համապարփակ և բարձր մակարդակի հարաբերություններում՝ ի բարօրություն հայ և իրանցի բարեկամ ժողովուրդների»,-ասել է Գրիգորյանը։
Նիստից առաջ հայ-իրանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի համանախագահներ Մհեր Գրիգորյանը և Ալի Աքբար Մեհրաբիանը հանդիպում են ունեցել, որի ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության զարգացման հնարավորություններին առնչվող հարցեր:

Вице-премьер Армении Мгер Григорян заявил, что установление железнодорожной связи Армении с Ираном входит в число важнейших вопросов повестки Еревана. Об этом он заявил министру энергетики Ирана Али Акбару Мехрабиану в ходе 17-го заседания Совместной межправительственной комиссии между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран.
Коснувшись двустороннего сотрудничества, Григорян отметил, что армянская сторона придает большое значение фиксированию взаимных договоренностей в сфере энергетики и транспорта, в частности по продлению срока действия соглашения «газ в обмен на электроэнергию», воплощению в жизнь четырехстороннего энергетического коридора Север-Юг и международного транспортного коридора Персидский залив – Черное море.
Наряду с развитием транспортных коридоров следует решить вопрос со сроками обработки грузов на таможенных пропускных пунктах, добавил вице-премьер РА.
Григорян также отметил заинтересованность Ирана в укреплении связей с Евразийским экономическим союзом. Армения готова содействовать укреплению этих связей и стать для дружественного Ирана воротами на рынок ЕАЭС, подчеркнул вице-премьер.
По его словам, двусторонние отношения с Ираном имеют большое значение для Армении.
«Иран для нас является важным, надежным и заслуживающим доверия торговым партнером. От правительств наших двух стран требуется необходимая воля и последовательность для развития наших межгосударственных отношений в различных сферах», – сказал он, подчеркнув важность взаимного сотрудничества двух стран в сферах энергетики и транспорта.
Григорян отметил, что Армения и Иран всегда придавали важное значение стимуляции сотрудничества между бизнесменами.
«В рамках заседания состоится армяно-иранский бизнес-форум. Это важное экономическое событие станет площадкой для продвижения армяно-иранских деловых отношений», – добавил он.