Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով Վայոց Ձորում իրականացվող ճանապարհաշինությանը, նշել է, որ խնդրահարույց է մնում Վայոց Ձորից դեպի Սյունիք տանող ճանապարհների որակը։
Նա հավելել է, որ պետք է աշխատել խնդիրները վերացնելու ուղղությամբ։
«Հիմա մենք, հանգամանքների բերումով, Սյունիքում շատ խիտ ճանապարհային ցանց ենք ստեղծում, ինչը շատ կարևոր ներդրում է», – ասել է վարչապետը:
Գործադիրի որոշմամբ, Ճանապարհաշինական ծրագրերի համար տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը կհատկացվի 4 մլրդ 750 մլն դրամ։
Ներկայացնելով նախագիծը՝ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը նշել է, որ առաջարկվում է ֆինանսական միջոցներն ուղղել 2022-ին իրականացվող շինարարական աշխատանքների տեխնիկական հսկողությանը:
Սանոսյանն ասել է, որ Սյունիքում մինչև տարեվերջ շահագործման կհանձնվի Նորավանով, Լծենով դեպի Տաթև անցնող ճանապարահը, որը կունենա երկշերտ ասֆալտապատում, իսկ ասֆալտապատման երրորդ շերտը կիրականացվի 2023-ին։
Սյունիքում նախատեսվում է նաև Աղվանի-Տաթև-Վերին Խոտանան շրջանցող ճանապարհի կառուցումը, Որոտան–Բարձրավան–Շուռնուխ հատվածի վերակառուցումը։
Բացի այդ, նախատեսվում է նաև իրականացնել Երևան-Երասխ-Գորիս-Մեղրի-Իրանի սահման միջպետական նշանակության ճանապարհի Արենի–Արփի–Եղեգնաձոր, Սարավան–Սարալանջ, Վարդավանք–Խդրանց-Ագարակ հատվածների հիմնանորոգումը։

Prime Minister Nikol Pashinyan said on Friday, May 12 that the quality of a road connecting the provinces of Vayots Dzor and Syunik remains "controversial".
"We are now creating a very dense road network in Syunik, which is a very important investment," Pashinyan told a Cabinet meeting on Friday.
AMD 4.75 billion will be allocated to the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure for road construction projects.
Presenting the project, Minister Gnel Sanosyan noted that the money will be directed to the technical supervision of the construction works carried out in 2022. According to him, by the end of the year, a road in Syunik passing through Noravan and Ltsen and reaching Tatev will be be ready for use with a dual layer asphalt, while a third layer will be paved in 2023.
In the province, the authorities are also planning to build the Aghvani-Tatev-Verin Khotanan road and reconstruct the Vorotan-Bardzravan-Shurnukh section.
In addition, several sections of the interstate road connecting the capital of Yerevan to the Iranian border will also be revamped.