Ազգությամբ հայ բելգիական դերասանուհի եւ դրամատուրգ Կարոլինա Սաֆարյանի «Հայկական փաստաթղթերը կամ առանց վերադարձի իրավունքի» պիեսը Երեւանում կներկայացվի ապրիլի 23, 25 եւ 26-ին:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել Հայաստանի Թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը, որը հանդիսանում է նաեւ ներկայացման ռեժիսորը, նախագիծըն իրականացվում է Հայաստանի Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ Համահայկական թատերական նախագծի շրջանակներում, որը մեկնարկում է «Առանց վերադարձի իրավունքի» ներկայացմամբ:
«Առանց վերադարձի իրավունքի» ներկայացման գլխավոր դերը կկատարի Արմեն Ջիգարխանյանը: Ներկայացման մեջ գործադրված են նաեւ արտասահմանում աշխատող այլ հայ դերասաններ` Նոռա Արմանին (Բրիտանիա), Ստեփան Գանթալյանը (Գերմանիա), Սամվել Մուժիկյանը (Ռուսաստան), Արմինե Հովհաննիսյանը (Բելառուս), Կառլեն Սաֆարյանը (Բելգիա): Պարերի բեմադրությամբ կզբաղվի Սվետլանա Երիցյանը (Վրաստան), երաժշտությունը կգրիր Վլադիմիր Ոսկանյանը (ԱՄՆ):
Պիեսը շոշափում է 20-րդ դարասկզբին Օսմանյան կայսրությունում իրագործված Հայոց ցեղասպանության թեման: Գործողությունը տեղի է ունենում մեր ժամանակներում. հայը եւ թուրքը միեւնույն գնացքով են ուղեւորվում եւ բարձրացնում են 1915թ. Հայոց ցեղասպանության թեման, ընդ որում` այդ հայը գլխի չի ընկնում, որ զրուցակիցը թուրք է: Ներկայացումը կխաղան երկու լեզուներով` հայերեն եւ ռուսերեն:
«Հայկական փաստաթղթերը կամ առանց վերադարձի իրավունքի» գրքի շնորհանդեսը կայացավ 2008թ. հուլիսին Բրյուսելում:

”Armenian files or Without Right to Return ” play by Belgian Armenian actress and dramatist Karolina Safaryan will be presented on Apr. 23, 25, 26 in Yerevan.
The project is realized with the assistance of Armenian Ministry of Culture within the framework of All Armenian Theater Project, performance director, RA Theater Workers’ Union President Hakob Ghazanchyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
“Without Right to Return” performance premiere stars Armen Jigharkhanyan and features a number of Armenian actors working abroad, Nora Armani (Britain), Stepan Gantalyan (Germany), Samvel Muzhikyan (Russia), Armine Hovhannisyan (Belarus), Karen Safaryan (Belgium). Dance performances will be staged by Svetlana Yeritsyan (Georgia), the music is authored by Vladimir Voskanyan (USA).
The play portrays relations between young Armenian and Turkish societies in Armenian Genocide context. The performance will be acted simultaneously in Russian and Armenian languages.
”Armenian files or Without Right to Return ” book presentation was held in July of 2008 in Brussels.