Ազգությամբ հայ բելգիական դերասանուհի եւ դրամատուրգ Կարոլինա Սաֆարյանի «Հայկական փաստաթղթերը կամ առանց վերադարձի իրավունքի» պիեսը Երեւանում կներկայացվի ապրիլի 23, 25 եւ 26-ին:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել Հայաստանի Թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը, որը հանդիսանում է նաեւ ներկայացման ռեժիսորը, նախագիծըն իրականացվում է Հայաստանի Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ Համահայկական թատերական նախագծի շրջանակներում, որը մեկնարկում է «Առանց վերադարձի իրավունքի» ներկայացմամբ:
«Առանց վերադարձի իրավունքի» ներկայացման գլխավոր դերը կկատարի Արմեն Ջիգարխանյանը: Ներկայացման մեջ գործադրված են նաեւ արտասահմանում աշխատող այլ հայ դերասաններ` Նոռա Արմանին (Բրիտանիա), Ստեփան Գանթալյանը (Գերմանիա), Սամվել Մուժիկյանը (Ռուսաստան), Արմինե Հովհաննիսյանը (Բելառուս), Կառլեն Սաֆարյանը (Բելգիա): Պարերի բեմադրությամբ կզբաղվի Սվետլանա Երիցյանը (Վրաստան), երաժշտությունը կգրիր Վլադիմիր Ոսկանյանը (ԱՄՆ):
Պիեսը շոշափում է 20-րդ դարասկզբին Օսմանյան կայսրությունում իրագործված Հայոց ցեղասպանության թեման: Գործողությունը տեղի է ունենում մեր ժամանակներում. հայը եւ թուրքը միեւնույն գնացքով են ուղեւորվում եւ բարձրացնում են 1915թ. Հայոց ցեղասպանության թեման, ընդ որում` այդ հայը գլխի չի ընկնում, որ զրուցակիցը թուրք է: Ներկայացումը կխաղան երկու լեզուներով` հայերեն եւ ռուսերեն:
«Հայկական փաստաթղթերը կամ առանց վերադարձի իրավունքի» գրքի շնորհանդեսը կայացավ 2008թ. հուլիսին Բրյուսելում:

Пьеса бельгийской актрисы и драматурга армянского происхождения Каролины Сафарян “Армянские документы или без права на возврат” будет представлена в Ереване 23, 25 и 26 апреля.
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net президент Союза театральных деятелей Армении Акоп Газанчян, который также является режиссером спектакля, проект реализуется при содействии Министерства культуры Армении в рамках Всеармянского театрального проекта, который и стартует спектаклем “Без права на возврат”.
Главную роль в спектакле “Без права на возврат” сыграет Армен Джигарханян. В спектакле задействованы и другие армянские актеры, работающие за рубежом – Нора Армани (Британия), Степан Ганталян (Германия), Самвел Мужикян (Россия), Армине Оганесян (Белорусь), Карлен Сафарян (Белгия). Постановками танцев займется Светлана Ерицян (Грузия), музыку напишет Владимир Восканян (США).
Пьеса затрагивает тему Геноцида армян, совершенного в Оттоманской империи в начале 20 го века. Действие происходит в наше время: армянин и турок едут в одном поезде, и поднимают тему Геноцида армян 1915 года, при этом армянин и не догадывается, что собеседник турок. Спектакль будет сыгран одновременно на двух языках – на русском и на армянском.
Презентация книги “Армянские документы или без права на возврат” состоялась в июле 2008 года в Брюсселе.