Մայիսի 18-ին՝ Թանգարանների միջազգային օրը, թանգարաններն անվճար սկզբունքով բաց կլինեն բոլոր այցելուների համար՝ թանգարանի աշխատանքային ժամերին։
Իսկ «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառման օրը, որն այս տարի կանցկացվի մայիսի 21-ին, մուտքը թանգարաններ անվճար սկզբունքով բաց կլինի ժամը 11:00-ից 24:00-ն:
2022 թ. Թանգարանների միջազգային օրվա խորագիրն է «Թանգարանների ուժը», որն առաջարկում է բացահայտել թանգարանների ներուժը երեք առանցքային միտումների համատեքստում՝ կայուն զարգացում, նորարարական-տեխնոլոգիական հասանելիություն և շարունակական կրթություն՝ որպես կարևորագույն գործոններ համայնքների զարգացման և քաղաքացիական հասարակության ձևավորման շուրջ:
Տոնական միջոցառումները կմեկնարկեն մայիսի 18-ին, և կշարունակվեն մայիսի 21-ին՝ «Թանգարանների գիշեր» միջոցառմամբ, որին միացել են Հայաստանի և Արցախի 125 թանգարաններ, տեղեկացնում է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։
Թանգարանների միջազգային օրը նշվում է 1977 թվականից՝ Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) որոշմամբ: Տոնի նպատակն է համախմբել թանգարաններին հասարակության և մարդկության առջև ծառացած գլոբալ մարտահրավերների շուրջ, միաժամանակ բարձրացնել հանրային իրազեկվածությունը՝ այդ մարտահրավերների դիմագրավմանը և լուծմանն ուղղված թանգարանների կարևորագույն դերի և հնարավորությունների մասին:

On the International Museum Day on May 18, all the museums in Armenia will open their gates to visitors for free, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport reveals.
The country will also celebrate Museum Night on May 21, and entrance will be free on that day too – from 11 am to 12 am.
People are free to visit as many museums as is physically possible in one day. According to the Ministry, 125 museums are participating in both events with hundreds of initiatives throughout Armenia and Nagorno-Karabakh (Artsakh).
International Museum Day was officially established in 1977 with the adoption of a resolution during the ICOM General Assembly in Moscow, Russia to create an annual event “with the aim of further unifying the creative aspirations and efforts of museums and drawing the attention of the world public to their activity.