ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը Իրան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ԻԻՀ նավթի նախարար Ջավադ Օջիի հետ հանդիպմանը քննարկել է գազ-էլեկտրաէներգիայի դիմաց ծրագրով նոր պայմանագիրը։
Նախարար Սանոսյանն առաջարկներ է ներկայացրել պայմանագրի վերակնքման հետ կապված։ Առաջիկայում, երբ պայմանագիրը կվերջնականացվի, պատրաստ լինեն ներկայացված առաջարկությունների վերաբերյալ իրանական կողմի պատասխանները, պայմանագիրը կկնքվի։
Քննարկվել են նաև նավթի վերամշակման, բիտումի, բիտումի գնի հետ կապված հարցեր։
Նախարարը նշել է, որ Հայաստանում ակտիվ ճանապարհաշինական աշխատանքներ են ընթանում, սակայն բիտումի գնի հետ կապված փոփոխությունները որոշակի դժվարություններ են առաջ բերել։ Նախարարը նկատել է՝ ցանկալի կլիներ, որ բիտումը Հայաստան հասցվեր ավելի մատչելի։
Ավելի վաղ Գնել Սանոսյանն Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Ռոսթամ Ղասեմիի հետ ընդլայնված կազմով հանդիպման ժամանակ ասել էր, որ ՀՀ-ում շատ կարևորում Սյունիքում կառուցվող ճանապարհները, հատկապես հյուսիս-հարավի Սյունիքի հատվածը, որն իրանական բեռնատարների համար առաջիկայում ավելի հարմարավետ կդառնա, կկրճատվի ճանապարհի երկարությունը։ Առաջիկայում, երբ աշխատանքներն ավարտվեն, տնտեսապես ավելի ձեռնտու կլինի այդ ճանապարհներով երթևեկելը»,-ասել է նախարարը։

Министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян в рамках своего рабочего визита в Тегеран провел встречу с министром нефти Ирана Джавадом Оуджи, сообщает пресс-служба министерства.
В ходе встречи обсуждалось новое соглашение в рамках программы «газ в обмен на электроэнергию». Саносян представил предложения армянской стороны по продлению контракта. Договор будет заключен, когда работы по нему завершатся, а иранская сторона ответит на представленные предложения.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с переработкой нефти и ценой на битум. Саносян отметил, что в Армении ведутся активные дорожно-строительные работы, однако подорожание импортируемого из Ирана в Армению битума вызвало определенные трудности.
В 2004 году Тегеран и Ереван подписали бартерное соглашение о газе в обмен на электроэнергию сроком на 20 лет, согласно которому экспортируемый Ираном газ будет потребляться электростанциями в Армении, а взамен Иран импортирует электроэнергию из Армении. Армения импортирует иранский газ с середины 2009 года. Поставки осуществляются из расчета 1 куб. м газа из Ирана в обмен на 3 кВ/ч электроэнергии из Армении. Поставки газа осуществляются по газопроводу Иран – Армения, а электроэнергия из Армении по двум ЛЭП направляется в Иран.