Մեծամորի ատոմակայանում նոր պահեստարան կկառուցվի թույլ և միջին ակտիվության պինդ թափոնների համար։ Այդ մասին ասել է ատոմակայանի տնօրեն Մովսես Վարդանյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Մինչև տարեվերջ ատոմակայանը պատրաստվում է կապալառուների ընտրել, մասնագիտացված ընկերություններից, և շինարարության մասին պայմանագիր կնքել։
Վարդանյանը նշել է, որ պետք է ճշտել նախագծի և թափոնների ուտիլիզացման տեխնիկական բնութագիրը։ Նշվել է, որ նման թափոնների չեզոքացման մի քանի տեխնոլոգիա կա, մասնավորապես՝ ապակու և բիտումի կիրառմամբ։ Առաջին տեխնոլոգիայի դեպքում թափոնները խառնում են ապակու բովախառնուրդի (ապակու ստացման բաղադրիչների) հետ, որի արդյունքում ռադիոակտիվ նյութերը կապվում են ապակու մեջ, ինչը խոչընդոտում է ճառագայթման տարածմանը։ Երկրորդ տեխնոլոգիայով՝ թափոնները խառնում են բիտումի (ծանր նավթամթերք) հետ, որը նույնպես թույլ չի տալիս տարածվել ճառագայթմանը։
«Նախկինում նման տեխնոլոգիաներ Հայաստանում չեն կիրառվել, սակայն մեր մասնագետները կարող են սովորել»,-ասել է նա։
Պահեստարանը կառուցվել է միայն թափոնների համար, ոչ թե աշխատած միջուկային վառելիքի, որի համար ևս առանձին պահեստարան է կառուցվում։ Պինդ թափոնների թվին են պատկանում աղտոտված գործիքներն ու նյութերը, որոնք օգտագործվում են կայանում աշխատանքի ժամանակ։
Զուգահեռ ատոմակայանում մտադիր են նաև նոր բլոկ կառուցել աշխատած վառելիքի համար։ ԽՍՀՄ տարիներին այն դուրս էր հանվում ՀՀ տարածքից, իսկ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո՝ պահվում է կայանի տարածքում։ Այդ նպատակով ֆրանսիական տեխնոլոգիայով (Framatome կորպորացիա) ՀԱԷԿ-ում տարբեր տարիներին 3 այդպիսի պահեստարան է կառուցվել։ Այժմ կկառուցվի 4-րդը։ Արդեն հաստատված ծրագրով, այն պետք է կառուցվի մինչև 2025 թվականը։

Армянская атомная станция готовится построить новое хранилище для твердых отходов слабой и средней степени активности. Об этом сообщил директор станции Мовсес Варданян.
До конца 2022 года станция готовится выбрать подрядчиков (из специализированных компаний) и заключить договор о строительстве, пишет Sputnik Армения.
Нужно будет составить техническую характеристику проекта и утилизации отходов, уточнил Варданян. На данный момент есть несколько технологий обезвреживания таких отходов, в частности – остекловывание и битумирование. По первой технологии, отходы смешивают со стекольной шихтой (компонентами для варки стекла). В результате радиоактивные вещества становятся связанными в стекле, которое препятствует распространению излучения. По второй – отходы смешиваются с битумом (тяжелый нефтепродукт), который тоже не дает распространяться излучению, добавил он.
«Подобные технологии в Армении ранее не применялись, но обучить им наших атомщиков в принципе возможно», – добавил Варданян.
Хранилище будет строиться только для отходов, а не для отработавшего ядерного топлива (для него хранилище строится отдельно). В число твердых отходов входят загрязненные инструменты и материалы, использующиеся для работы на станции.
Параллельно этому на станции намерены построить новый блок для хранения отработавшего топлива. В советское время оно вывозилось за пределы Армении, а после распада Союза его стали хранить на территории станции. Для этого по французской технологии (корпорации Framatome) на АЭС в разные годы было построено три очереди хранилища. Теперь к строительству готовится четвертая очередь. По уже утвержденной программе, она должна быть построена до 2025 года.