«Ցեղասպանություն առանց մեկնաբանությունների» փաստագրական ֆիլմը նկարահանվել է շուրջ երկու տարի առաջ: Ֆիլմը նկարահանվել է գերմանական արխիվային փաստաթղթերի հիման վրա: Ֆիլմի հեղինակները` ռեժիսոր Ալեքսանդր Սարդուրին ու ռեժիսորի օգնական Վարդան Պապը, համագործակցելով Գերմանիայի արտգործնախարարության եւ գերմանական «Der Spigel» ամսագրի խմբագիրներից մեկի հետ` Վոլֆգանգ Գուստի հետ, առանց հեղինակային տեքստի, պատմում են Հայոց ցեղասպանության մասին:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել ֆիլմի ռեժիսոր Ալեքսանդր Սարդուրին, այն սկզբունքը, որով նկարահանվել է ֆիլմը, բացառում է հնարավոր մեղադրանքներն առ այն, թե ֆիլմն իբր ամբողջապես զգացմունքային է եւ բավարար չափով անաչառ չէ: «Ցեղասպանությունն առանց մեկնաբանությունների» ֆիլմը հիմնված է ոչ հայկական աղբյուրների փաստաթղթերի վրա, որոնք տրամադրել է Վոլֆգանգ Գուստը: Այդպիսով, ֆիլմը կարող է արդյունավետ «գործիք» դառնալ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար»,-նշել է նա:
Կազմակերպվել է 6 ցուցադրություն եւ ֆիլմի հասարակական քննարկումներ մամուլի ակումբներում, «Նարեկացի» մշակութային կենտրոնում, առաջին ցուցադրությունը եղել է «Մոսկվայի տանը»:
Ըստ ռեժիսորի, ֆիլմի մեծ ցուցադրություն դեռեւս չի եղել եւ ոչ միայն կոմերցիոն պատճառներով: «Արդեն 5-6 ամիս է, ինչ ես նամակ եմ հղել համապատասխան ատյաններին ու պաշտոնյաներին` խնդրելով օգնել ցուցադրության եւ ֆիլմի պրոֆեսիոնալ թարգմանության եւ կրկնօրինակման հարցում, սակայն մինչ օրս պատասխան չեմ ստացել: Ճիշտ է, մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն եկավ, 20 րոպե նայեց 2 ժամ տեւողությամբ ֆիլմը` հայտարարելով, որ շատ զբաղված է: Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության ղեկավարությունը լռում է: Երբ Գերմանիայի առաջատար հեռուստաալիքներից մենք պատասխան ստացանք, որ ֆիլմի ձեւաչափը չի համապատասխանում հեռուստատեսության պահանջներին, ինչ-որ տեղ դա հասկանալի էր, սակայն հայ պաշտոնյաների լռությունն, առնվազն, տարօրինակ է»,-նշել է Ալեքսանդր Սարդուրին:
Վաշինգտոնում գործող «Հայ ազգային ինստիտուտի» ղեկավար Ռուբեն Ադալյանին 5 ամինսը չբավականացրեց «Ցեղասպանություն առանց մեկնաբանությունների» ֆիլմը դիտելու համար, ինչի մասին ֆիլմի ռեժիսորն իմացավ նրա հետ հեռախոսազրույցից եւ եկավ այն եզրակացության, որ «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը որոշ շրջանակներ յուրացրել են»:
Ֆիլմի հեղինակներն, անկախ այս դժվարություններից, մտադիր են «Ցեղասպանություն առանց մեկնաբանությունների» ֆիլմի կրկնօրինակումն անել 7 լեզուներով:

Документальный фильм “Геноцид без комментариев” снят более двух лет назад. Фильм был снят на основе немецких архивных документов. Авторы фильма режиссер Александр Сардури и помощник режиссера Вардан Пап, сотрудничая с Министерством иностранных дел Германии и с одним из редакторов известного немецкого журнала «Der Spiegel» Вольфгангом Густом, без авторского текста рассказывают о Геноциде армян, совершенном в Османской империи.
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net режиссер фильма Александр Сардури, принцип, по которому был снят фильм, исключает возможные обвинения в том, что фильм якобы снят на эмоциях и не достаточно объективен. «Фильм “Геноцид без комментариев” основан на документах исключительно неармянских источниках, которые представил Вольфганг Густ. Таким образом, фильм может стать эффективным «орудием» для признания Геноцида армян», – отметил он.
Были организованы 6 показов и общественные обсуждения фильма в пресс-клубах, в культурном центре «Нарекаци», премьера состоялась в «Доме Москвы».
По словам режиссера, большая премьера фильма еще не состоялась и нe только по коммерческим причинам. «Уже 5-6 месяцев, как я отправил в соответствующие инстанции и должностным лицам письмо с просьбой помочь в организации премьеры и профессионального перевода и дубляжа фильма, но по сей день нет ответа. Правда, министр культуры Асмик Погосян пришла, посмотрела 2-часовой фильм за 20 минут, заявив, что очень занята. Руководство Общественного телевидения Армении молчит. Когда от руководителей немецких ведущих телеканалов мы получали ответ, мол формат не соответствует требованиям телевидения, то хоть как-то могли понять, но молчание армянских должностных лиц, пo меньшей мере, странно», – отметил Александр Сардури.
Руководителю действующего в Вашингтоне “Национального армянского института” Рубену Адаляну и 5 месяцев не хватило на просмотр фильма “Геноцид без комментариев”, о чем режиссер фильма узнал во время телефонного разговора с ним и сделал вывод: «Вопрос признания Геноцида армян некоторые круги монополизировали».
Создатели фильма, невзирая на немалые трудности, намерены сделать профессиональный дубляж фильма “Геноцид без комментариев” на 7 языках.