Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) փոխնախագահ Շիխին Չենը, բանկի ներկայացուցիչներ, «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Գոռ Ավետիսյանի ուղեկցությամբ, այցելել են Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք, դիտարկել ԱԶԲ և ՀՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ վերակառուցվող Տրանշ-3-ի Թալին-Լանջիկ հատվածի շինարարական աշխատանքների ընթացքը։
Շինարարական աշխատանքներն իրականացնող չինական «Սինոհիդրո Քորփորեյշն» ընկերության, տեխնիկական հսկողություն կատարող «ԱյԱրԴի Ինջինիերինգ» կազմակերպության ներկայացուցիչները մանրամասն ծանոթացել են աշխատանքներին։
Ավետիսյանը նշել է, որ Թալին-Լանջիկ ճանապարհահատվածի երկարությունը 18.7 կմ է, որտեղ իրականացվում են ասֆալտապատման աշխատանքներ։ Այս տարի, մասնավորապես, մեկ ամսվա ընթացքում արդեն իսկ տեղադրվել է մոտ 6 կմ շերտ ասֆալտբետոնե ծածկ։
Ավետիսյանը նկատել է, որ ԱԶԲ աջակցությամբ վերակառուցվում է նաև Տրանշ-2-ը՝ Աշտարակ-Թալին հատվածը՝ մոտ 42 կմ երկարությամբ։
Ագարակի հնագիտական վայրը շրջանցող 8 կմ (կմ 29+600-կմ 37+545) հատվածի շինարարական աշխատանքների մրցութային գործընթացը կավարտվի 2022թ․ հունիսին: Մրցույթի արդյունքներով կապալառուի հետ կկնքվի շինարարական աշխատանքների կատարման պայմանագիր: 34 կմ հատվածի (կմ 37+545-կմ 71+500) շինարարության մրցութային գործընթացն ակնկալվում է ավարտել 2022 թվականի 3-րդ եռամսյակում։
Ավետիսյանն ընդգծել է, որ ամենօրյա հսկողություն է կատարվում ինչպես տեխհսկողի, այնպես էլ Ճանապարհային դեպարտամենտի աշխատակիցների կողմից, և հայտնաբերված ցանկացած շեղում նախագծից անմիջապես շտկվում է։
Շինարարության տեխհսկողությունն իրականացնող «ԱյԱրԴի Ինջինիերինգ» ընկերության թիմի ղեկավար Պոլ Կլարկը, անդրադառնալով տեղադրվող ասֆալտի որակին, նշել է, որ օգտագործվող նյութերը որակյալ են, դրանք հաստատվում են նախագծին համապատասխան։
ԱԶԲ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Պաոլո Սպանտիգատին նկատել է, որ Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքը շատ կարևոր ծրագիր է։ Այն երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման մեծ ներուժ ունի, և ինքն ուրախ է տեսնել աշխատանքների առաջընթացը Թալին-Լանջիկ հատվածում։

2 Июнь 2022 - 10:39 AMT
Вице-президент Азиатского банка развития (АБР) Шихин Чен и представители банка в сопровождении исполнительного директора Департамента автомобильных дорог Армении Гора Аветисяна посетили территорию автодорожного коридора Север-Юг для рассмотрения хода строительства участка Талин-Ланджик Транш 3, финансируемого АБР и государством. Об этом сообщает Дорожное управление.
Представители китайской компании Sinohydro Corporation, осуществляющей строительные работы и организации IRD Engineering, осуществляющей технический надзор, подробно ознакомились с выполненными работами.
Аветисян отметил, что протяженность участка дороги Талин-Ладжик на котором ведутся работы по асфальтированию, составляет 18.7 км. В этом году, в течение месяца здесь уже уложили слой асфальтобетона на участке около 6 км. Гор Аветисян отметил, что при содействии АБР, Транш 2, реконструируется участок Аштарак-Талин протяженностью около 42 км. Тендерный процесс на строительство 8-километрового (км 29 + 600-км 37 + 545) участка в обход Агаракского археологического памятника будет завершен в июне 2022 года. По итогам тендера с подрядчиком будет заключен договор на строительство. Тендерный процесс по строительству участка 34 км (км 37 + 545-км 71 + 500) планируется завершить в 3 квартале 2022 года.
Пол Кларк, руководитель бригады компании IRD Engineering, курирующей строительную компанию, касаясь качества асфальта, отметил, что используемые материалы качественные, они утверждены в соответствии с проектом.
Глава офиса АБР в Армении Паоло Спантигати отметил, что автодорожный коридор Север-Юг является очень важным проектом. Он имеет большой потенциал для социально-экономического развития страны, и прогресс на участке Талин-Ланджик радует. Паоло Спантигати также отметил работу Дорожного департамента в реализации этой программы. По его словам, это довольно масштабная программа не только для Армении, но и для любой страны.