Հայաստանը լուծել է Ռուսաստանից հացահատիկային մշակաբույսերի մատակարարման հարցերը, ավելին՝ Ռուսաստանից դրանց արտահանման ժամանակավոր արգելքն այլևս չի տարածվում ՀՀ վրա, հայտնել են Էկոնոմիկայի նախարարությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Ցորենը ներկրվում է հիմնականում Ռուսաստանից, փոքր մասը՝ Ուկրաինայից, Բելառուսից և Ղազախստանից։
«ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից ԵԱՏՄ հարթակում քննարկվել է ՌԴ-ից ԵԱՏՄ անդամ երկրներ հացահատիկային մշակաբույսերի արտահանումների սահմանափակման խնդիրը, որը լուծվել է և Հայաստանի համար այդ սահմանափակումը վերացվել է»,-ասված է պատասխանում:
Գերատեսչությունը հավաստիացրել է, որ Հայաստան հացահատիկային մշակաբույսերի մատակարարման գործընթացը շարունակական բնույթ է կրում։ Էկոնոմիկայի նախարարությունը բացառում է երկրում դրանց դեֆիցիտը մոտակա ժամանակներում։
Էկոնոմիկայի նախարարությունից պարզաբանել են, որ 2022-ին նախատեսվում է ՀՀ ներմուծել 295,000 տոննա ցորեն, 33,000 տոննա գարի և 68,000 տոննա եգիպտացորեն: Տարեսկզբից մինչև մայիսի 27-ը Հայաստանը Ռուսաստանից արդեն ներկրել է 100,000 տոննա ցորեն, 17,000 տոննա գարի և 32,000 տոննա եգիպտացորեն:
Դրա հետ մեկտեղ գերատեսչությունից հիշեցել են, որ ներկրողները որոշ խնդիրների են բախվում. օրինակ, «Վերին Լարսի անցակետում բեռնատարների երկար հերթերի հետ կապված՝ մաքսային անցակետի սահմանափակ թողունակության պատճառով: Եվս մեկ խնդիր է նոր մատակարարների որոնումը՝ այն ապրանքների ներմուծման համար, որոնք նախկինում մեր երկիր ներկրվում էին Ուկրաինայից։ Սակայն հայկական կողմն ամեն ինչ անում է ռիսկերը նվազագույնի հասցնելու համար։

Armenia has solved all issues of grain supply from Russia as the temporary ban on the export of grain crops no longer applies to Armenia, the Ministry of Economy has said, according to Sputnik Armenia.
The process of supplying grain crops to Armenia will be continued normally, the Ministry said, with no shortage expected in the near future.
Throughout 2022, Armenia is planning to import 295,000 tons of wheat, 33,000 tons of barley and 68,000 tons of corn․ The country is also working to find suppliers for the import of goods that were previously being shipped from Ukraine.
Armenia gets most of its imported grain supplies from Russia, as well as from Ukraine, Belarus and Kazakhstan.
Russia in mid-March temporarily banned grain exports to ex-Soviet countries and most sugar exports. The country's Prime Minister, Mikhail Mishustin, signed an order back then banning the export of white and raw sugar until Aug. 31, and banning wheat, rye, barley and maize exports to neighboring Eurasian Economic Union states until June 30.