Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային 19-րդ կինոփառատոնի լիամետրաժ ֆիլմերի միջազգային մրցույթի ժյուրին կնախագահի իռլանդացի օսկարակիր սցենարիստ, ռեժիսոր Թերի Ջորջը։
Նա երկու անգամ «Լավագույն սցենար» անվանակարգում առաջադրվել է Օսկար մրցանակաբաշխությանը։ 2012 թվականին «Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ» անվանակարգում արժանացել է Օսկար մրցանակի։ Նրա հայտնի աշխատանքներից են «Հյուրանոց Ռուանդա», «Բռնցքամարտիկը», «Հոր անունից», «Անհանգստություն» ֆիլմերը։
Թերի Ջորջի ֆիլմերում հանդես են եկել համաշխարհային կինոյի այնպիսի աստղեր, ինչպիսիք են Հելեն Միրենը, Դենիել Դեյ-Լյուիսը, Բրյուս Ուիլիսը, Քոլին Ֆարելը, Խոակին Ֆենիքսը և այլք։
2016 թվականին Ջորջը նկարահանել է Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Խոստում» ֆիլմը, որտեղ հանդես են եկել Օսկար Այզեկը, Շառլոտ լը Բոնը, Ջեյմս Քրոմվելը, Քրիստիան Բեյլը, Անժելա Սարաֆյանը և այլ դերասաններ։
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնն այս տարի տեղի կունենա հուլիսի 10-17-ը։ Այս տարի ևս միջազգային կինոտոնը հանրությանը կներկայացնի մրցութային կինոնկարներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր ամենահեղինակավոր կինոփառատոներից։

8 Июнь 2022 - 11:05 AMT
Ирландский оскароносный сценарист, режиссер Терри Джордж возглавит жюри конкурса полнометражных фильмов 19-го Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос». Об этом сообщает пресс-служба фестиваля.
19-й Ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос» пройдет с 10 по 17 июля. Кинофестиваль и в этом году представит публике конкурсные фильмы из разных стран мира, также и фильмы с самых престижных кинофестивалей.
Терри Джордж дважды номинировался на «Оскар» за лучший сценарий. В 2012 году он получил «Оскар» за лучший короткометражный фильм. Его известные работы – «Отель «Руанда», «Боксер», «От имени отца», «Тревога».
В 2016 году Джордж снял фильм о Геноциде армян «Обещание», в котором снимались Оскар Айзекс, Шарлотта Ле Бон, Джеймс Кромвель, Кристиан Бэйл, Анджела Сарафян и другие актеры.