Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակության՝ Կատար այցի շրջանակում, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ, հունիսի 14-ին Կատարի ազգային գրադարանում բացվելու է «Արաբերեն հաղորդագրություններ Հայաստանից. ժառանգություն՝ մշակութային երկխոսության համար» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրությունը:
Ցուցադրվելու է նաև Հայաստանի պատմության թանգարանի դրամագիտական և հնագիտական հավաքածուներից 9 կրկնօրինակ նմուշ, որոնք ներկայացնում են «Դվին», «Արմինիա», «Հարունաբադ» և «Հալեպ» դրամահատարաններում թողարկված արծաթե ու պղնձե դիրհեմների, 752 թ. թողարկված ոսկե դինարի, «Բարդա» դրամահատարանում թողարկված պղնձե ֆելսի, ինչպես նաև 18-րդ դարով թվագրվող բրոնզե երկգլխանի կացնի նմուշներ՝ բուսական զարդանախշերով և կենդանակերպ պատկերներով։
Ցուցադրական պաստառներում կներկայացվեն հայ-արաբական երկարատև հարաբերություններին վերաբերող մշակութային արժեքներ և պատմական փաստեր։
Ցուցահանդեսը Կատարի ազգային գրադարանում գործելու է մեկ շաբաթ։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը կառավարության պաշտոնական պատվիրակության կազմում երկօրյա այցով գտնվում է Կատարում: Դումանյանը և Կատարի կրթության, բարձրագույն կրթության և դաստիարակության հարցերի նախարար Բուսեյնա բինթ Ալի Ալ-Նուայմինը ստորագրել են Հայաստանի և Կատարի միջև կրթության, բարձրագույն կրթության և գիտական հետազոտությունների բնագավառում համագործակցության համաձայնագիր:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը և Կատարի համալսարանի ռեկտոր Հասան բին Ռաշիդ Ալ-Դարհամը ստորագրել են երկու համալսարանների միջև համագործակցության համաձայնագիր։

A governmental delegation headed by Prime Minister Nikol Pashinyan visited Qatar National Library in Doha, where a temporary exhibition titled "Arabic messages from Armenia. Heritage for Cultural Dialogue" has been opened.
The Prime Minister was welcomed at the Library by the President of the Library, Minister of State Hamad Bin Abdulaziz Al-Kuwari. Accompanied by the latter, the Prime Minister toured the exhibition and library and made a note in the Honorary Guest Book.
The exhibition presents 9 duplicate samples from the numismatic and archeological collections of the History Museum of Armenia, which present silver and copper dirhams issued in "Dvin", "Armenia", "Haroonabad" and "Aleppo" mints. Gold dinar issued in 752, copper felts issued at the “Barda” mint, as well as samples of a bronze double-headed ax dating back to the 18th century with floral ornaments and animal images.
The exhibition posters will present cultural values and historical facts related to the long-standing Armenian-Arab relations.
Prime Minister Pashinyan noted that the exhibits are another evidence of centuries-old Armenian-Arab friendly ties, which will be of great interest to both locals and tourists visiting here.