Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում մեկնարկել է բարձրորակ ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրության սեզոնը: Առաջիկա երեք ամիսներին կինոյի սիրահարները կկարողանան տեսնել ֆիլմեր, որոնք անհասանելի են հայկական կինոթատրոններում:
Գարնանային ծրագրի կինոցուցադրությունների ցուցակում ընդգրկվել են Կանադայի կինոյի ամենավառ ներկայացուցիչներից մեկի` Նորման ՄըքԼարենի ֆիլմերը: Կինեմատոգրաֆիայի պատմությամբ հետաքրքրվողները կկարողանան տեսնել կանադական անիմացիոն ու գեղարվեստական կինոյի առաջատարի գործնականում բոլոր աշխատանքները:
Կինոցուցադրությունների շրջանակներում տեղի կունենա համր կինոյի տարածաշրջանային փառատոնը, Բրազիլիայի կանանց նվիրված ֆիլմերի փառատոնն ու Կարճամետրաժ ֆիլմերի եվրոպական փառատոնի` LES LUTINS 2008 մասնակիցների աշխատանքների ցուցադրությունը: Համր կինոյի սիրահարները առաջիկա երեք ամիսներին կկարողանան ծանթանալ կինեմատոգրաֆի ակունքների հետ ամերիկացի ռեժիսոր Սեսիլ դը Միլլի աշխատանքների միջոցով, որ ստեղցծվել են 1915-1927թթ., ինչպես նաեւ անցած դարի 20-ական թվականներին նկարահանված վրաց ռեժիսորների աշխատանքներին: Համր ֆիլմերի ցուցադրության շրջանակներում կանցնի նաեւ Չարլի Չապլինի ֆիլմերի 7-րդ կինոմարաթոնը, որի ընթացքում կցուցադրվեն «Մսյո Վերդու», «Արքան Նյու Յորքում» եւ «Բեմեզրի լույսերը»: Գարնանային ցուցադրության ժամանակ շեշտը կդրվի Հարավային Ամերիկայի մշակույթի վրա:
Յուրաքանչյուր չորեքշաբթի հնարավոր կլինի փաստագրական ֆիլմեր դիտել իմպրեսիոնիզմի ու պոստիմպրեսիոնիզմի այնպիսի վարպետների մասին, ինչպիսիք են Սեզանը, Ռենուարը, Վան Գոգը, Գոգենը, Թուլուզ Լոտրեկը, Մոնեն, Մանեն եւ շատ ուրիշներ, որոնց աշխատանքները զգալի հետք են թողել արվեստի զարգացման մեջ: Իր հերթին ապագա դիզայներները կկարողանան ծանոթանալ այնպիսի բրենդների առաջացման պատմության հետ, ինչպիսիք են Akari լամպերը, «Leica» ֆիրմայի ապարատները, «Jaguar» ֆիրմայի ավտոմեքենաները, Հռոմի խորհրդանիշ «Vespa» մոպեդը, «Walkman» նվագարկիչը եւ այլ առարկաներ, որոնք պատմության մեջ են մտել որպես 20 դարի խորհրդանիշներ:
Գարնանային ցուցադրությունների ծրագիրը իրականացվում է Վիգեն Գալստյանի եւ Լեւոն Մինասյանի նախաձեռնությամբ եւ Հայաստանում Բրազիլիայի ու Արգենտինայի դեսպանատների, «AFG» կինոպատկերասրահի, երեւանյան «Ակումբի» աջակցությամբ:

8 Апрель 2009 - 09:26 AMT
В Национальной картинной галерее Армении стартовал очередной сезон ретроспективы высококачественных фильмов. В ближайшие три месяца киноманы смогут посмотреть фильмы, практически недоступные в армянском кинопрокате.
В список кинопоказов весенней программы вошли фильмы одного из самых ярчайших кинематографистов Канады Норманна МакЛарена. Любители истории кинематографии смогут увидеть практически все работы пионера канадского анимационного и художественного кино.
В рамках кинопоказов пройдет пятый региональный фестиваль немого кино, фестиваль фильмов, посвященных женщинам Бразилии, и показ работ участников Европейского фестиваля короткометражных фильмов LES LUTINS 2008 года. Любители немого кино в течение ближайших трех месяцев смогут познакомится с истоками кинематографа с помощью работ американского режиссера Сесиля де Милля, созданных в 1915-1927 годах, а также работ режиссеров грузинской киностудии, снятых в двадцатых годах прошлого века. В рамках показа немых фильмов пройдет 7-ой кино-марафон фильмов Чарли Чаплина, в ходе которого будут показаны фильмы “Месье Верду”, “Король в Нью-Йорке” и “Огни рампы”. Отдельный акцент в весеннем сезоне будет поставлен на культуре Южной Америки.
Каждую среду можно будет увидеть документальные фильмы о таких мастерах импрессионизма и постимпрессионизма, как Сезан, Ренуар, Ван Гог, Гоген, Тулуз Лотрек, Моне, Мане и многих других, чьи работы оставили значимый след в развитие искусства. В свою очередь будущие дизайнеры смогут познакомиться с историей возникновения таких брэндов как лампы Akari, аппарат фирмы “Leica”, автомобиля фирмы “Jaguar”, символа Рима – мопеда “Vespa”, плеера “Walkman” и других предметов, которые вошли в историю как символы 20-го века.
Проект весенних кинопоказов в Национальной картинной галереи Армении курируется Вигеном Галстяном и Левоном Минасяном, и проводятся при содействии посольств Бразилии и Аргентины в Армении, кино-галереи “AFG”, ереванского клуба “Клуб”.