Փետրվարի վերջից ավելի քան 30,000 աշխատող է տեղափոխվել ՀՀ Ռուսաստանից, Ուկրաինայից և Բելառուսից, բացվել է ավելի քան 1200 ընկերություն։ Այդ մասին ասել է էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Սա մոտավոր թիվն է այն անձանց, ովքեր արդեն աշխատում են Հայաստանում։ Թիվը կարող է փոխվել, քանի որ տվյալ պահին մենք չենք կարող հստակ տարանջատել զբոսաշրջիկներին ավելի երկար ժամանակով եկածներից»,-ասել է Քերոբյանը։
Հունիսի տվյալներով՝ ՀՀ-ում 1200 ընկերություն է բացվել, այդ թվում՝ արդյունաբերական, որոնք կապված են մեքենաշինության հետ, ՏՏ ոլորտի, ինչպես նաև այնպիսի ապրանքներ արտադրող ընկերություններ, որոնց համար մասերը բերվում են արտերկրից, ոչ թե ռուսական արտադրության են։
Քերոբյանը պարզաբանել է, որ արտասահմանյան շուկայի հետ աշխատողների համար Հայաստանը հարմար է բիզնեսը շարունակելու համար։
Փետրվարի վերջից, երբ Ռուսաստանը պատերազմ սկսեց Ուկրաինայի դեմ, դեպի ՀՀ ռուսաստանցիների մեծ ներհոսք է նկատվում։ Եկողներ կան նաև Ուկրաինայից և Բելառուսից, բայց նրանք քանակը շատ ավելի քիչ է։ ՀՀ ներգաղթող ռուսաստանցիների բավականին մեծ մասը ՏՏ ոլորտից է, սակայն, հայտնի չէ, թե նրանք որքան կմնան Հայաստանում

С конца февраля в Армению переехало более 30 тысяч экспатов из России, Украины и Беларуси. Об этом сказал министр экономики Армении Ваан Керобян, пишет Sputnik Армения.
«Это приблизительное число тех, кто уже работает в Армении. Цифра может измениться, так как на данный момент мы не можем очень точно отделить число туристов от тех, кто переехал к нам на более длительное время», – сказал Керобян.
По состоянию на июнь, в стране открыто более 1200 компаний: среди них промышленные предприятия (связанные с машиностроением), компании занятые в сфере высоких технологий, а также производящие товары (детали для которых поставляются не из России).
Керобян пояснил, что для тех, кто работает на зарубежные рынки, Армения в этом смысле удобна. «Они прибыли в нашу страну, как раз-таки, чтобы продолжить свой бизнес», – сказал он.
Министр также заверил, что власти делают все для того, чтобы обеспечить заявленный ими 7% рост экономики до конца 2022 года. Так, за первые два месяца 2022 года экономика Армении выросла на 12%, сейчас совокупные данные за 4 месяца ниже – и составляют 9,4% роста.
Керобян отметил, что та же инфляция в Армении намного ниже, чем в соседних странах. По итогам первых пяти месяцев она составляет 9%.