Վանաձորում աշխարհահռչակ բռնցքամարտիկ Վիկ Դարչինյանի անվան բռնցքամարտի մարզադպրոց կկառուցվի։ Այդ մասին կառավարության նիստում ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանը հիշեցրել է, որ ավելի վաղ հայտարարել է, որ Երևանում պատրաստվում են հայտնի բռնցքամարտիկ Արթուր Աբրահամի բռնցքամարտի դպրոց բացել։
«Հիմա քննարկումների արդյունքում եկել ենք եզրակացության, որ Վանաձորում էլ պետք է Վիկ Դարչինյանի բռնցքամարտի դպրոց բացենք»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը հանձնարարել է սկսել դպրոցների նախագծերի պատվիրման աշխատանքները և խորհրդակցել չեմպիոնների հետ, որպեսզի նրանք ապագա դպրոցներում կոնկրետ մասնակցություն ունենան։
Փաշինյանը նշել է նաև, որ 2022-ի առաջին կիսամյակում հարկային եկամուտները 40 մլրդ դրամով ավելի են, և դա թույլ կտա ֆինանսավորել նաև վերոնշյալ դպրոցների կառուցումը։

A school of boxing named after Armenian-Australian former professional boxer Vic Darchinyan will be built in Vanadzor, Prime Minister Nikol Pashinyan told a government meeting on Thursday, June 23.
Pashinyan reminded that the government had earlier decided to establish a boxing school after Arthur Abraham, an Armenian-German former professional boxer.
The Prime Minister instructed relevant authorities to consult with the champions when working on the design of the schools, as they should have a specific participation in the school life.
Darchinyan held multiple world championships in two weight classes, including the IBF flyweight title from 2004 to 2007; and the WBA, WBC, IBF, and lineal super-flyweight titles between 2008 and 2010. Abrahamyan too held multiple world championships in two weight classes, including the IBF middleweight title from 2005 to 2009, and the WBO super-middleweight title twice between 2012 and 2016.