ՀԱԷԿ-ը միացել է ՀՀ միասնական էներգահամակարգին։
Հունիսի 23-ին՝ ժամը 13:00-ին, ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի 4-րդ, այնուհետև՝ ժամը 20:56-ին, 3-րդ տուրբագեներատորները միացել են ՀՀ միասնական էներգահամակարգին՝ այսպիսով հայտարարելով պլանային նախազգուշական վերանորոգման (ՊՆՎ) 2022-ի ավարտը:
«ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի գործարկումը ՊՆՎ-2022-ի ծրագրով նախատեսված էր հունիսի 27-ին, սակայն անձնակազմի արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ հնարավոր դարձավ այն իրականացնել նախատեսվածից 4 օր շուտ»,-ասվում է ատոմակայանի հաղորդագրության մեջ։
Այս պահի դրությամբ կայանն աշխատում է բնականոն ռեժիմով 380 ՄՎտ հզորությամբ` անվտագության և հուսալիության նորմերի պահպանմամբ:
Ապրիլի 16-ին՝ ժամը 00:30-ից, ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկը կանգնել էր ամենամյա պլանային նախազգուշական վերանորոգման` 73 օր տևողությամբ:

The Armenian nuclear power plant (NPP) has been connected to the energy system of the country after the annual repairs work, the press service of the NPP reports.
“On June 23 at 13:00, the 4th turbogenerator, then the 3rd turbogenerator at 20:56 of the second power unit of the Armenian NPP were connected to the unified energy system of the Republic of Armenia,” a statement from the power plant says.
The launch of the second power unit was set for June 27, but thanks to the efficient work of the personnel, the maintenance work was completed 4 days ahead of schedule, the NPP said.
Director Movses Vardanyan said earlier that the NPP was preparing to build a new storage facility for low- and medium-level solid waste.