ՀԱԷԿ-ը միացել է ՀՀ միասնական էներգահամակարգին։
Հունիսի 23-ին՝ ժամը 13:00-ին, ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի 4-րդ, այնուհետև՝ ժամը 20:56-ին, 3-րդ տուրբագեներատորները միացել են ՀՀ միասնական էներգահամակարգին՝ այսպիսով հայտարարելով պլանային նախազգուշական վերանորոգման (ՊՆՎ) 2022-ի ավարտը:
«ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի գործարկումը ՊՆՎ-2022-ի ծրագրով նախատեսված էր հունիսի 27-ին, սակայն անձնակազմի արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ հնարավոր դարձավ այն իրականացնել նախատեսվածից 4 օր շուտ»,-ասվում է ատոմակայանի հաղորդագրության մեջ։
Այս պահի դրությամբ կայանն աշխատում է բնականոն ռեժիմով 380 ՄՎտ հզորությամբ` անվտագության և հուսալիության նորմերի պահպանմամբ:
Ապրիլի 16-ին՝ ժամը 00:30-ից, ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկը կանգնել էր ամենամյա պլանային նախազգուշական վերանորոգման` 73 օր տևողությամբ:

Армянская АЭС подключена к энергосистеме республики после ежегодного планового предупредительного ремонта (ППР). Об этом сообщает пресс-служба ААЭС.
«23 июня в 13:00 4-ый турбогенератор, затем в 20:56 3-ий турбогенератор энергоблока №2 Армянской АЭС были подключены к единой энергосистеме РА», – говорится в сообщении.
Отмечается, что в соответствии с программой ППР-2022 пуск энергоблока №2 ААЭС был запланирован на 27 июня, однако благодаря эффективной работе персонала его удалось выполнить на 4 дня раньше предусмотренного срока.
В настоящее время станция работает в нормальном режиме эксплуатации, на мощности 380 МВт, с соблюдением норм безопасности и надежности.
Армянская АЭС, единственная в регионе Южного Кавказа, расположена возле города Мецамор – примерно в 30 км к западу от Еревана. Армянская АЭС традиционно является одним из основных источников электроэнергии в стране. Станция ежегодно вырабатывает до 40% всей электроэнергии Армении.