Ապրիլի 22 – մայիսի 29 Ազգային պատկերասրահում տեղի կունենա Հինգերորդ երաժշտական փառատոնը: «Ազգային պատկերասրահ» փառատոնի հիմնական նպատակն է` հայ հանրությանը ներկայացնել աշխարհահռչակ երգահանների ստեղծագործությունները հայ եւ այլազգի հայտնի երաժիշտների կատարմամբ, ինչպես նաեւ երաժիշտներին ծանոթացնել Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի գանձերի հետ:
Այս տարի փառատոնը կբացվի Հայաստանի օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի նվագախմբի ելույթով` Կարեն Դուրգարյանի ղեկավարությամբ, որը տեղի կունենա ապրիլի 22-ին: Այնուհետեւ փառատոնին կմասնակցեն Հայաստանի Պետական կամերային երգչախումբը, «Երեւան» եռյակը (Արմեն Բաբախանյան` դաշնամուր, Սյուզի Երիցյան` ջութակ, Արամ Թալալյան` թավջութակ), Արամ Խաչատրյանի անվ. եռյակը եւ հայտնի ռուս ալտահար Մաքսիմ Նովիկովը: Փառատոնը կավարտվի Հայաստանի մենակատարների պետական համույթի ելույթով, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ից ժամանած ջութակահարներ Կոլինա Յակոբսենի եւ Կառլա Կինստեդի ելույթով: Փառատոնի շրջանակներում տեղի կունենա հայ մեծ երգահան Տիգրան Մանսուրյանի 70-ամյակին նվիրված համերգ:
«Ազգային պատկերասրահ» փառատոնի ծրագիրը, որը տարբերվում է առանձնահատուկ ճաշակով, կազմում է գեղարվեստական խորհուրդը, որը գլխավորում է երգահան Էդվարդ Միրզոյանը: Փառատոնի գեղարվեստական խորհրդի մեջ մտնում են դաշնակահարուհի Սվետլանա Նավասարդյանը, երգահան Տիգրան Միրզոյանը, ազգային պատկերասրահի տնօրեն Փարավոն Միրզոյանը, օպերային երգիչ Բարսեղ Թումանյանը, Երեւանի Կոմիտասի անվ. պետական կոնսերվատորիայի ռեկտոր Սերգեյ Սարաջյանը, երաժշտագետ Մարգարիտա Ռուխկյանը, երգահան Երվանդ Երկանյանը եւ երգչուհի Արաքս Դավթյանը:

С 22 апреля по 29 мая в Национальной картинной галерее пройдет пятый музыкальный фестиваль. Основная цель музыкального фестиваля “Национальная галерея” – представление армянской публике произведений всемирно известных композиторов в исполнении знаменитых армянских и зарубежных музыкантов, а также знакомство музыкантов с сокровищами Национальной картинной галереи Армении.
В этом году фестиваль откроется выступлением оркестра национального театра оперы и балета Армении под руководством Карена Дургаряна, которое пройдет 22 апреля. Далее в фестивале примут участие Государственный камерный хор Армении, трио “Ереван” (Армен Бабаханян – пианино, Сюзи Ерицян – скрипка, Арам Талалян – виолончель), трио им. Арама Хачатуряна, и знаменитый российский альтист Максим Новиков. Фестиваль завершится выступлением государственного ансамбля солистов Армении, а также выступлением скрипачей из США Колина Якобсен и Карлы Кинстед. В рамках фестиваля пройдет концерт, посвященный 70-летию великого армянского композитора Тиграна Мансуряна.
Программа фестиваля “Национальная галерея”, которая отличается особой изысканностью, составляет художественный совет, который возглавляет композитор Эдвард Мирзоян. В художественный совет фестиваля входят пианистка Светлана Навасардян, композитор Тигран Мансурян, директор национальной галереи Армении Паравон Мирзоян, оперный певец Барсег Туманян, ректор Ереванской государственной консерватории им. Комитаса Сергей Сараджян, музыковед Маргарита Рухкян, композитор Ерванд Ерканян и певица Аракс Давтян.