Հունիսի 29-ին ARARAT թանգարանում տեղի է ունեցել դերասանուհի, հեռուստահաղորդավարուհի Սաթի Սպիվակովայի «Իրական դասական. անձանձրույթ զրույցներ արվեստի մարդկանց հետ» գրքի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսը՝ թարգմանված Newmag հրատարակչության հայ-ռուսական Օրակուլ մատենաշարով։
Գիրքը ներկայացնում է Սաթի Սպիվակովայի զրույցներն աշխարհահռչակ արվեստագետների հետ, այդ թվում՝ Շառլ Ազնավուրի, Ֆանի Արդանի, Մայա Պլիսեցկայայի, Ռոբերտ Ուիլսոնի և այլոց։
«Իրականում ժամանակակից արվեստին վերաբերող գրքեր այսօր քիչ կան և մեր որոշումը թարգմանել այս գիրքը, պայմանավորված էր ոչ միայն հեղինակով, այլև գրքի բովանդակությամբ՝ այն չափազանց հետաքրքիր է և ճանաչողական», – ընդգծել է հայ-ռուսական Օրակուլ մատենաշարի ղեկավար Ռուբեն Իշխանյանը։
Գրքի հայերեն տարբերակը հանդիսանում է նրա առաջին օտարալեզու թարգմանությունը, որտեղ հեղինակի թույլատվությամբ կատարվել են բովանդակային լրացումներ՝ յուրաքանչյուր հերոսին առավել ընդգրկուն ներկայացնելու նպատակով։
«Ինձ համար հաճելի է, որ գրքի առաջին թարգմանությունը հենց հայերենն է։ Ուրախ եմ շնորհանդեսին տեսնել այսքան հարազատ ու մտերիմ մարդկանց։ Այս գիրքը արվեստի ու արվեստ սիրող մարդկանց մասին է, իրական դասական գիրք։ Հուսով եմ, որ հայ ընթերցողն այն կգնահատի», – ասել է Սաթի Սպիվակովան։
Միջոցառման շրջանակում ARARAT թանգարանում տեղի է ունեցել հանրային զրույց Սաթի Սպիվակովայի մասնակցությամբ, որին հաջորդել է ARARAT ընդունելությունը։ Երեկոյի ընթացքում հյուրերը ոչ միայն ծանոթացան գրքի ստեղծման յուրօրինակ պատմությանը, այլև հնարավորություն ունեցան մտքեր փոխանակել և լեգենդար կոնյակների ուղեկցությամբ վայելել ջերմ երեկոն Սաթի Սպիվակովայի և նախագծի հեղինակների հետ։
«Շատ վաղուց Երևանում այսպիսի երեկո չէր եղել, որտեղ արվեստը ոչ թե ֆոն էր կամ պատճառ, այլ առանցք՝ դրա շուրջ միավորվելու և խոսելու համար։ Այդ առումով ARARAT թանգարանի ընտրությունը պատահական չէր։ Դասական է այն, ինչ ժամանակավոր չէ։ Իսկ այս դեպքում՝ և՛ արվեստը և կոնյակը՝ ժամանակի ընթացքում միայն նոր շերտեր է ստանում ու հարստանում», – նկատել է Newmag հրատարակչության գործադիր տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանը։
Երեկոյի սկզբում Սաթի Սպիվակովան այցելել է ARARAT թանգարան, որտեղ նրան ներկայացվել են լեգենդար հայկական կոնյակի 135-ամյա ժառանգությունն ու վարպետության նոր եզրերը, նրա ստեղծման գաղտնիքներն ու վարպետների ստեղծագործական որոնումները։ Սաթի Սպիվակովան այցելել է նաև ARARAT թանգարանի գանձարան, որտեղ ներկայացված է լեգենդար կոնյակի յուրօրինակ տարեգիրը՝ կոնյակի բացառիկ նմուշներ սկսած 1902 թվականից մինչև մեր օրեր։
«Իրական դասական» գիրքը միավորում է տարբեր արվեստագետների, որոնցից շատերը տարբեր տարիներին եղել են նաև ARARAT թանգարանի հյուրերը։ Այդ հանգամանքը վկայում է, որ հետաքրքիր պատմությունները շատ անգամ հյուսվում են մարդկային անկեղծ ու ջերմ շփումներից։ Ուրախ եմ, որ ARARAT թանգարանը հանդիսանում է, ոչ միայն թանգարան դասական իմաստով, այլև ձևավորում է մշակութային բազմաբովանդակ շփումների ջերմ հարթակ», – նշել է ARARAT թանգարանի ղեկավար Առնո Թադևոսյանը։

ARARAT Museum hosted the presentation of the book “Irakan Dasakan” by famous actress and TV host Sati Spivakova on Wednesday, June 29, which is the Armenian translation of her book originally titled “Neskuchnaya Klassika” (The Unboring Classic).
The translation and publication of “Irakan Dasakan” is a collaboration of Newmag and Orakul publishing houses.
The book unites interviews that Spivakova had with various prominent artists such as Charles Aznavour, Fanny Ardant, Maya Plisetskaya, Robert Wilson, and others.
“Nowadays, there are few books that reflect on contemporary art. Our decision to translate the book was not only made with the consideration of the author. The content of the book played a huge role in this, being both interesting and insightful,” noted Ruben Ishkhayan, Director of Orakul publishing house.
The book’s Armenian translation is considered to be its first-ever foreign translation, in which the author herself gave permission to add new content with the aim of making each artist’s story more profound.
“I am extremely excited that the book’s first translation is in Armenian. I am delighted to meet so many close and beloved people at this event. This book is all about art and people who are fond of art – a true classical book. I hope the Armenian reader will appreciate it,” said Spivakova.
During the event, ARARAT Museum hosted a public discussion with Spivakova, followed by a special reception. During the evening, the guests not only learned about the unique story behind the creation of the book, but also enjoyed the warm evening shared with thoughts, emotions, and the legendary brandy in the company of Spivakova and the project’s authors.
“It’s been a while since there was a decent event, organized in Yerevan, where art was not merely a background but the very essence of the event. Therefore, the choice to hold it in ARARAT Museum was not accidental. Classic is something, that is not temporary. That is to say, that both art and brandy get richer and develop new layers throughout the time,” said Artak Aleksanyan, Executive Director of Newmag Publishing House.
Right before the event Spivakova visited ARARAT Museum, where she was presented to the 135-year-old heritage of the legendary brandy, the facets of its mastery, the secret of its creation and the creative searches of brandy masters. Spivakova also visited the Treasury of ARARAT Museum, where a unique collection of brandies is kept, starting from rare samples dating around 1902 till our days.
“This book unites a variety of artists, many of which were guests of ARARAT Museum in different times. This comes to remind us that the most interesting stories are based on heartfelt and sincere human encounters. I am glad that ARARAT Museum is not only a museum in its classical term but also a place where warm multicultural interactions are being formed,” said Arno Tadevosyan, ARARAT Museum Manager.