Միխաիլ Էնդեի համանուն հեքիաթի մոտիվներով «Օֆելիայի ստվերների թատրոնի» բեմականացումը, որը «Ոսկե դիմակ» փառատոնում ներկայացրել էր Հայաստանի Ազգային գեղագիտական կենտրոնի «Փոքր թատրոնը», կարողացավ նվաճել ոչ միայն հայ, այլ նաեւ միջազգայի հանդիսատեսի սիրտը: Օրերս հեքիաթի այս արտասովոր բեմադրությունը, որտեղ դերերը կատարում են երեխաները, ներկայացվել է Մոսկվայում ընթացող Ռուսաստանի ազգային թատերական «Ոսկե դիմակ» փառատոնի արտամրցութային ծրագրում:
«Ռուսաստանի եւ արտերկրի հանդիսատեսը, որ մասնակցում էր «Ոսկե դիմակին», հիացմունքով ընդունեց ներկայացումը: Հանդիսատեսին ուղղակի ցնցեց երեխաների պրոֆեսիոնալ խաղի մակարդակը»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Փոքր թատրոնի» գեղարվեստական ղեկավար Վահան Բադալյանը:
Անցյալ տարվա հունիսին «Փոքր թատրոնը» շռնդալից հաջողություն ունեցավ Գերմանիայի մանկապատանեկան թատրոնների «Ֆանտաստիկ» միջազգային փառատոնում: Ռոդոլշտադտ գերմանական քաղաքը, որը համարվում է փառատոնների քաղաք, մեկ շաբաթ շարունակ ողողված էր հայկական պատվիրակության ներկայացման հատվածները պատկերող պաստառներով, քանի որ հենց «Փոքր թատրոնի» ներկայացման մի դրվագ հիքմ ծառայեց փառատոնի լոգոտիպի համար:
Ներկայացումները տեղի ունեցան ապրիլի 3-4-ին Մեյերհոլդի անվան կենտրոնում: Իսկ մայիսին «Փոքր թատրոնը» մտադիր է ներկայացնել «Օֆելիայի ստվերների թատրոնը» ներկայացումը Ավստրիայում կայանալիք Երիտասարդական թատրոնների միջազգային փառատոնում:
«Ոսկե դիմակը» ազգային թատերական մրցանակ է, որը սահմանվել է 1994թ. Ռուսաստանի Թատերական գործիչների միության կողմից եւ հանձնվում է թատերական բեմարվեստի բոլոր ժանրերի բեմադրությունների` դրամայի, օպերայի, բալետի, օպերետի եւ մյուզիքլի, տիկնիկային թատրոնի համար: Փառատոնի մասնակիցների ընտրությունը կատարում են փորձագիտական խորհուրդները, որոնց կազմում ընդգրկվում են հեղինակավոր թատերական քննադատներ: «Ոսկե դիմակի» ժյուրիում աշխատում են հայտնի դերասաններ, ռեժիսորներ, դիրիժորներ, խորեոգրաֆներ, թատերական նկարիչներ: Փառատոնի գագաթնակետը «Ոսկե դիմակ» մրցանակների շնորհման արարողությունն է, որն անցնում է Մոսկվայի լավագույն բեմահարթակներում եւ հեռարձակվում է «Ռոսիա» հեռուստաալիքի կողմից: «Ոսկե դիմակի» հեղինակությունն ու բացառիկ դերն ընդունված է պրոֆեսիոնալների, հանրության, ԶԼՄ-ների կողմից: «Ոսկե դիմակը» առանձնակի ուշադրություն է դարձնում շրջագայության քաղաքականությանը` Մշակույթի եւ կինեմատոգրաֆիայի դաշնային գործակալության հետ համատեղ իրականացնելով «Լավագույն ներկայացումները Ռուսաստանի քաղաքներում» ծրագիրը:

Постановка «Театр теней Офелии» по мотивам одноименной сказки Михаэля Энде, представленная на фестивале “Золотая маска” “Малым театром” при Национальном эстетическом центре Армении, сумела завоевать сердца не только армянского, но и международного зрителя. На днях неординарная постановка сказки, где роли исполняют дети, была представлена во внеконкурсной программе российского национального театрального фестиваля «Золотая маска», который проходит в Москве.
«Российская и зарубежная публика, которая собралась на «Золотой Маске», приняла спектакль с особым восторгом. Зрителей потряс высокий уровень профессионализма игры детей», – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.NET сказал художественный руководитель «Малого театра» Ваан Бадалян.
В июне прошлого года «Малый театр» имел феерический успех на Международном фестивале детско-юношеских театров «Фантастик» в Германии. Считающийся городом фестивалей, немецкий город Родольштат на протяжении целой недели был заполнен плакатами с эпизодом постановки армянской делегации, так как именно кадр из спектакля «Малого театра» вошел в основу логотипа фестиваля.
Показы спектакля состоялись 3 и 4 апреля в Центре имени Мейерхольда. А в май Малый театр собирается представить спектакль «Театр теней Офелии» в Австрии на Международном фестивале молодежных театров.
«Золотая Маска» – Национальная театральная премия, которая учреждена в 1994 году Союзом театральных деятелей России и вручается спектаклям всех жанров театрального искусства: драма, опера, балет, оперетта и мюзикл, кукольный театр. Отбор спектаклей-участников Фестиваля осуществляют Экспертные советы, в состав которых входят наиболее уважаемые театральные критики. В жюри «Золотой Маски» работают знаменитые актеры, режиссеры, дирижеры, хореографы, театральные художники. Кульминация Фестиваля – Церемония вручения Премий «Золотая Маска». Церемония проходила на лучших сценах Москвы, и транслируется телеканалом «Россия». Авторитет и исключительная роль «Золотой Маски» признаны профессионалами, публикой, средствами массовой информации. Особое внимание «Золотая Маска» уделяет гастрольной политике, реализуя совместно с Федеральным агентством по культуре и кинематографии программу “Лучшие спектакли в городах России”.