ՀՀ-ն և Հնդկաստանը կզարգացնեն համատեղ կինոարտադրությունը, կիրականացնեն կինոարվեստի ոլորտում մասնագիտական խմբերի փոխանակումներ, մասնագիտական վերապատրաստումներ: Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի և Հնդկական առևտրատնտեսական կազմակերպության միջև փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել՝ ուղղված կինոյի ոլորտի զարգացմանը և այդ բնագավառում հայ-հնդկական առարկայական համագործակցությանը։
Հայկական կողմից հուշագիրը վավերացրել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոն ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Շուշանիկ Միրզախանյանը, իսկ հնդկական կողմից՝ Հնդկական առևտրատնտեսական կազմակերպության փոխնախագահ Յաթեշ Վենկաթեշը։
Ըստ հուշագրի՝ կողմերի հնարավորությունների սահմաններում յուրաքանչյուրն իր երկրում կաջակցի մյուս կողմի կինեմատոգրաֆիական արտադրանքի ներկայացմանն ու արժևորմանը: Փոխադարձ համաձայնությամբ երկու երկրները կկազմակերպեն կինոարվեստին վերաբերող ֆորումներ՝ օնլայն կամ օֆլայն եղանակով, որին կմասնակցեն կինոյի ոլորտով հետաքրքրվող անձինք, այդ թվում՝ կինոգործիչները: Հայ և հնդիկ մասնագետները կդիտարկեն նաև Հայաստանում ոչ ֆորմալ կրթության «Հնդկական Եվրասիա կինոակադեմիայի» հիմնադրման հնարավորությունները:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դեվալը, ՀՀ ԿԳՄՍՆ ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սվետլանա Սահակյանը, հնդիկ պրոդյուսերներ և այլք։

15 Июль 2022 - 13:01 AMT
Армения и Индия будут развивать совместное кинопроизводство, осуществлять обмен профессиональными группами в области кинематографии, профессиональные тренинги. Между Национальным центром кино Армении и Индийской торгово-экономической организацией был подписан меморандум о взаимопонимании, направленный на развитие киноиндустрии и армяно-индийского предметного сотрудничества в этой сфере.
С армянской стороны меморандум ратифицировала исполняющая обязанности директора Национального киноцентра Армении Шушаник Мирзаханян, а с индийской – вице-президент Индийской торгово-экономической организации Ятеш Венкатеш.
Согласно меморандуму, каждая сторона в меру своих возможностей будет поддерживать презентацию и оценку кинематографической продукции другой стороны в своей стране. По обоюдному согласию две страны организуют кинофорумы онлайн или офлайн, в которых примут участие люди, интересующиеся сферой кино, в том числе кинематографисты. Армянские и индийские специалисты рассмотрят также возможности создания в Армении «Индийской киноакадемии Евразия» неформального образования.
В мероприятии приняли участие заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян, посол Республики Индия в РА Кишан Дан Девал, начальник отдела современного искусства Светлана Саакян МОНКС РА, индийские производители и другие.