Կանխատեսումների համաձայն՝ 2022 թ․ ՀՀ-ում ցորենի սպառման ծավալը կկազմի 377,000 տոննա։ Հանրապետության ներքին շուկայում պարենային անվտանգության ապահովման նպատակով այս մշակաբույսերի անհրաժեշտ ծավալը մինչև տարեվերջ կհամալրվի ՌԴ-ից մատակարարումների ավելացման հաշվին՝ մինչև 275,000 տոննա։
Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողով է ներկայացրել ՀՀ 2022 թ․ պահանջարկը գյուղատնտեսական առանձին ապրանքների համար։
Համանման իրավիճակ է գարու և եգիպտացորենի դեպքում, համապատասխանաբար՝ 43,000 և 60,000 տոննա, տեղեկացնում է էկոնոմիկայի նախարարությունը։
Քննարկումների արդյունքում Եվրասիական տնտեսական միության խորհրդի անդամների կողմից հաստատվել են ՀՀ գյուղատնտեսական առանձին ապրանքների 2022 թ․ առաջարկի և պահանջարկի ինդիկատիվ հաշվեկշիռները՝ ձևավորված Եվրասիական տնտեսական միության պետությունների լիազոր մարմինների ներկայացուցիչների հետ համատեղ։
Արևածաղկի ձեթի ներքին պահանջարկը ՀՀ-ում 2022 թ․ ընթացքում կանխատեսվում է մոտ 27,000 տոննա։ Մինչև տարեվերջ արևածաղկի ձեթի սպառման անհրաժեշտ ծավալն ամբողջությամբ կապահովեն մատակարարումները ՌԴ-ից։

25 Июль 2022 - 10:28 AMT
Минэкономики РА: Согласно прогнозам, в 2022 году объем потребления пшеницы в Армении составит 377,000 тонн
Согласно прогнозам, в 2022 году объем потребления пшеницы в Армении составит 377,000 тонн. Об этом заявил замминистра экономики Армении Арман Ходжоян, представляя Евразийской экономической комиссии потребности Армении в отдельных видах сельскохозяйственной продукции за 2022 год.
По его словам, для обеспечения продовольственной безопасности на внутреннем рынке до конца года необходимый объем пшеницы будет пополнен за счет увеличения поставок из РФ до 275,000 тонн.
Отмечается, что аналогичная ситуация сложилась и в случае с ячменем и кукурузой, речь идет о поставках соответственно 43,000 и 60,000 тонн. Спрос на подсолнечное масло в Армении прогнозируется на уровне 27,000 тонн. По информации ведомства, до конца года необходимый объем подсолнечного масла будет обеспечен за счет поставок из России.
В результате обсуждений члены совета ЕАЭС утвердили индикативные балансы Армении относительно предложения и спроса на отдельные сельскохозяйственные товары за текущий год. Отмечается, что балансы сформированы совместно с представителями полномочных органов стран ЕАЭС.