Երեւանի Ստանիսլավսկու անվան դրամատիկական թատրոնն արդեն 7-րդ անգամ է մասնկցել ԱՊՀ եւ Բալթիայի երկրների «Հանդիպումներ Ռուսաստանում» ռուսական թատրոնների միջազգային փառատոնին, որը տեղի է ունեցել մարտի 31-ից ապրիլի 7-ը: Պատվավոր հյուրի իրավունքը նվաճած թատրոնն այս տարի վերադարձավ, ստանալով փառատոնի գլխավոր` ԽՍՀՄ ժողովրդական դերասան Կիրիլ Լավրովի անվան մրցանակը «Կրքեր ռեվիզորի շուրջ» ներկայացման համար:
2007 թվականին Երեւանի Ստանիսլավսկու անվան ռուսական թատրոնը ստացել էր «Փառատոնի լավագույն ներկայացում» մրցանակը «Երեք քույրերի« համար:
«Հանդիպումներ Ռուսաստանում» փառատոնը արտամրցութային է, սակայն 2008 թվականից շնորհվում է ԽՍՀՄ ժողովրդական դերասան Կիրիլ Լավրովի անվան մրցանակը: Անցյալ տարի այն շնորհվեց Լիտվայի ռուսական դրամատիկական թատրոնին:
ԱՊՀ եւ Բալթիայի երկրների ռուսական դրամատիկական թատրոնների «Հանդիպումներ Ռուսաստանում» փառատոնը գործում է 1998 թվականից եւ երկու նպատակ է հետապնդում` ներկայացնել Պետերբուրգի հանրությանը նախկին Խորհրդային Միության, իսկ այժմ ԱՊՀ եւ Բալթիայի երկրների թատերական կյանքի պատկերը եւ հնարավորություն տալ մերձավոր արտերկրի թատրոններին իրենց ներկայացումները ցույց տալ Ռուսաստանում: Հիմնադիրներն են` ՌԴ Մշակույթի ու կինեմատոգրաֆիայի դաշնային գործակալությունը, Սանկտ Պետերբուրգի մշակույթի կոմիտեն, ՌԴ թատերական գործիչների միությունը, Բալթիայի միջազգային փառատոնային կենտրոնը, «Բալթյան տուն» թատրոն-փառատոնը:

Ереванский русский драматический театр им. Станиславского уже в 7 раз принял участие в международном фестивале русских театров стран СНГ и Балтии “Встречи в России”, проходившего с 31 марта по 7 апреля. Завоевавшие право почетного гостя станиславцы в этом году вернулись, получив главную премию фестиваля имени народного артиста СССР Кирилла Лаврова за спектакль “Страсти по ревизору”.
В 2007 году Ереванский руссдрам театр им. Станиславского получил премию “Лучший спектакль фестиваля” за спектакль “Три сестры”.
Фестиваль “Встречи в России” – не конкурсный, но с 2008 года присуждается Премия имени народного артиста СССР Кирилла Юрьевича Лаврова. В прошлом году она была присуждена русскому драмтеатру Литвы.
Фестиваль русских театров стран СНГ и Балтии “Встречи в России” , придуманный в санкт-петербургском театре Балтийском доме” в 1998 году, преследует две цели: представить петербургской публике картину театральной жизни пространства бывшего Советского Союза, а ныне СНГ и Балтии – и дать возможность театрам ближнего зарубежья показать свои спектакли в России. Учредители: Федеральное агентство по культуре и кинематографии РФ, Комитет по культуре Санкт-Петербурга, Союз театральных деятелей РФ (ВТО), Балтийский международный фестивальный центр, Театр-фестиваль “Балтийский дом”.