2003 թվականից ի վեր ըստ գործող օրենքի Հայաստանի ստեղծագործական միությունները ստացել են ոչ կառավարական կազմակերպությունների կարգավիճակ: Արդյունքում ստեղծագործական միությունները բախվել են մի շարք խնդիրների հետ:
Այսօրվա դրությամբ բազում ստեղծագործական միություններ, հաշտվելով նոր պայմանների հետ, աշխատում են շարունակել իրենց աշխատանքը, եւ միայն Հայաստանի գրողների միությունն է բոլոր ջանքերը գործադրում ստեղծագործական միությունները տարբեր այլ ՈԿԿ-ից առանձնացնելու համար:
«Արդեն որերորդ տարին է Գրողների միությունը համագումարներ չի անցկացնում, որը ՈԿԿ-ի մասին օրենքի պահանջն է, քանի որ ակնկալում է կառավարությունից խնդրի շուտափույթ հանգուցալուծում եւ առանձին կարգավիճակի սահմանում ստեղծագործական միավորումների համար: Այն մեզ անհրաժաշետ է գրողների իրավունքները պաշտպանելու համար»,-ասել է Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը:
Անհանդուրժողությունը Գրողների միությունում Լ.Անանյանը համարում է երրորդ անձանց գործը, որոնք նպատակ էին դրել տիրանալ Միության շենքին: Գրողների միության նախագահը հայտարարել է, որ շենքը հետաքրքրել է օլիգարխներից մեկին, որի անունը նա չցանկացավ նշել:
«ՈԿԿ-ի մասին օրենքը պահանջում է նախագահին վերընտրել յուրաքանչյուր 2 տարին մեկ, եւ թեեւ ես պատրաստվում եմ պահպանել օրենքը եւ այս աշնանը Հայաստանի թատերական գործիչների համագումար հավաքել, սակայն վատ չէր լինի ՈԿԿ-ին իրավունք տալ ինքնուրույն որոշել ղեկավարության կառավարման ժամկետը, որը կարող է տատանվել 2-5 տարի»,-հանդիպմանն ասել է Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը: Նա նաեւ հավելել է, որ տարաձայնությունները Գրողների միությունում վերաբերվում են բացառապես ստեղծագործական հարցերին:

С 2003 года согласно соответствующему закону творческие союзы Армении получили статус неправительственных организаций. В результате творческие союзы столкнулись с рядом проблем.
На сегодняшний день многие творческие союзы, смирившись с новыми условиями, стараются продолжать свою работу, и лишь Союз писателей Армении прилагает все усилия для борьбы за отделение творческих союзов от большого количества различных НПО.
“Уже который год Союз писателей не проводит съезды, требуемые законом о НПО, так как ожидает от правительства скорого разрешения проблемы и предоставления нам отдельного статуса творческих объединений. Он нам необходим для защиты прав писателей”, – сказал председатель Союза писателей Армении Левон Ананян на прошедшей встрече с журналистами.
Трения в Союзе писателей Левон Ананян считает делом рук третьих лиц, которые поставили перед собой цель завладеть зданием Союза. Председатель Союза писателей заявил, что здание показалось интересным одному из олигархов, но не стал уточнять имя.
“Закон о НПО требует переизбрания президента каждые 2 года, и хотя я собираюсь соблюдать закон и нынешней осенью созвать съезд для Театральных деятелей Армении, однако было бы неплохо позволить каждому НПО самостоятельно решить срок правления руководства, которое будет варьироваться от 2 до 5 лет”, – на той же встрече сказал председатель Союза театральных деятелей Армении Акоп Казанчян. Он так же добавил, что разногласия в Союзе писателей касаются исключительно творческих вопросов.