Ամենամյա 8-րդ Ազգային գրադարանի շաբաթը կանցնի Հայաստանում ապրիլի 13-20-ը: Այս տարի Ազգային գրադարանի շաբաթը, որ կազմակերպում է Հայաստանի գրադարանների ասոցիացիան, որը կանցնի «Խոնարհվիր գրքի առջեւ որ ազնվանաս»: Միջոցառման նպատակն է վերականգնել գրքի եւ գիտելիքի դերը Հայաստանի ժամանակակից հասարակության մեջ, ինչպես նաեւ պաշտոնյաների ուշադրությունը հրավիրել այն խնդիրների վրա, որոնց հետ բախվում են Հայաստանի գրադարանները:
Շաբաթվա շրջանակներում ապրիլի 15-ին Հայաստանի բոլոր դպրոցներում շարադրությունների մրցույթ կանցկացվի, նվիրված գրքին ու գրադարանին: Ըստ ավանդության լավագույն շարադրությունները կընդգրկվեն թվով չորրորդ ժողովածուի մեջ: Ինչպես նաեւ Ազգային գրադարանի շաբաթվա շրջանակներում կանցնեն նաեւ Հովհաննես Թումանյանի, Կոմիտասի մեծարման օրեր, ինչպես նաեւ Հայաստանի մարզերում կանցնեն տեղի հայտնի գրողներին նվիրված օրեր:
Ըստ Հայաստանի գրադարանների ասցիացիայի նախագահ եւ Ազգային գրադարանի տնօրեն Դավիթ Սարգսյանի, շաբաթվա շրջանակներում ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ աշխատանքներ կտարվեն սփյուռքի գրադարանների հետ կապեր հաստատելու ուղղությամբ, նպատակ ունենալով ստեղծել ընդհանուր գրադարանային լրատվական դաշտ: Դ.Սարգսյանը հավելել է, որ 2012թ. հայոց գրերի ստեղծման 500-ամյակի տոնակատարության շրջանակներում նախատեսվում է միջոցառումների անցկացում նաեւ Հայաստանից դուրս, քանի որ հայերեն լեզվով առաջին գիրքը տպագրվել է Վենետիկում, առաջին շաբաթաթերթը` Մադրասում, առաջին քարտեզն` Ամստերդամում:

8 ежегодная Неделя национальной библиотеки пройдет в Армении с 13 по 20 апреля. В нынешнем году Неделя национальной библиотеки, которую проводит Ассоциация библиотек Армении, пройдет под лозунгом “Преклонись перед книгой для возвышения”. Цель мероприятия – возродить роль книги и знаний в современном обществе, а также обратить внимание чиновников на проблемы, с которыми сталкиваются библиотеки Армении.
В рамках Недели 15 апреля во всех школах Армении пройдут конкурсы на лучшее сочинение на темы, посвященные книге и библиотеке. По традиции лучшие сочинения войдут в четвертый по счету сборник. Так же в рамках Недели национальной библиотеки пройдут дни почитания Ованеса Туманяна, Комитаса, а также в каждой области Армении планируется проведение дней, посвященных местным знаменитым писателям.
По словам председателя Ассоциации библиотек Армении и директора Национальной библиотеки Армении Давида Саркисяна, в рамках недели с помощью Министерства диаспоры РА проводятся работы по налаживанию контактов с библиотеками армянской диаспоры с целью создать общее библиотечное информационное поле. Давид Саркисян добавил, что в рамках масштабного празднования 500-летия армянской письменности, которое состоится в 2012 году, планируется проведение мероприятий и вне Армении, ведь первая книга на армянском языке была напечатана в Венеции, первая еженедельная газета – в Мадрасе, первая карта – в Амстердаме.