Հայաստանի առևտրային բանկերը ռուսական «Միր» վճարային համակարգի սպասարկման հետ կապված որոշումն ինքնուրույն կկայացնեն։
«ՀՀ առևտրային բանկերն ինքնուրույն են կառավարում իրենց ռիսկերը, այդ թվում՝ պատժամիջոցների հետ կապված։
Ինչ վերաբերում է հաճախորդների սպասարկմանը, ապա առևտրային բանկերն իրենց սպասարկման պայմաններում փոփոխությունների դեպքում պատշաճ կտեղեկացնեն հաճախորդներին»,- ասել են ՀՀ ԿԲ-ից՝ պատասխանելով «Միր» վճարային քարտերի սպասարկումը դադարեցնելու հնարավորության մասին հարցմանը, գրում է Aysor.am-ը:
Ըստ որոշ ԶԼՄ-ների, «Միր» վճարային քարտերի սպասարկումը հանրապետությունում դադարեցվել է, մասնավորապես, քարտատերերը չեն կարողանում բանկոմատներից գումար կանխիկացնել։

Commercial banks in Armenia will independently decide whether to service Russian Mir cards, the Central Bank said in a statement in response to a request from the Public Television.
The Central Bank said private organizations manage their own risks, including those associated with sanctions.
According to reports, two of Turkey’s largest banks and Kazakhstan's largest bank, Halyk Bank (People's Bank), have halted the use of the Russian Mir payment system. The decision is based on warnings by the U.S. Treasury Department about possible sanctions to be imposed on institutions supporting Russia's payment system outside of Russia