Ակբա բանկի և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) համագործակցության արդյունքում 25 մլն դոլար կուղղվի Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը՝ միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների, ինչպես նաև կանանց կողմից ղեկավարվող ընկերություններին ֆինանսավորելու միջոցով:
Ֆինանսավորումը տրամադրվելու է և՛ ՀՀ դրամով, և՛ ԱՄՆ դոլարով:
Նշված միջոցներից մոտ 7 միլիոն դոլարն Ակբա բանկը ներգրավել է EU4Business-EBRD վարկային գծի ծրագրի շրջանակում, որի շնորհիվ բանկը տեղական ընկերություններին կօգնի դառնալ ավելի մրցունակ՝ իրենց ապրանքների և ծառայությունների որակի բարձրացման, ինչպես նաև «կանաչ» տեխնոլոգիաներում ներդրումներ կատարելու միջոցով: EU4Business նախաձեռնության շրջանակում Եվրոպական միությունը նաև խրախուսական դրամաշնորհներ՝ քեշբեքեր և անվճար տեխնիկական աջակցություն կտրամադրի: Որպես 25 միլիոն ԱՄՆ դոլար ֆինանսական փաթեթի մաս՝ 4 միլիոն դոլար էլ կտրամադրվի «Կանայք բիզնեսում» (WiB) ծրագրին, որը խթանում է կանանց մասնակցությունը բիզնեսում և աջակցություն է ստանում ԵՄ-ի կողմից: Ստորագրման արարողությանը մասնակցել է նաև Եվրոպական միության պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Ֆրանկ Հեսսը։
«Ակբա բանկը և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը համագործակցության հարուստ պատմություն ունեն: ՎԶԵԲ-ի հետ մեր ամուր համագործակցությունը սկսել ենք 2003 թվականից: Այժմ մենք 25 մլն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորման նոր պայմանագրեր ենք ստորագրում, որի մի մասը կրկին տեղական արժույթով է։ Այս միջոցներով Ակբա բանկը կֆինանսավորի հայաստանյան ՓՄՁ-ներին, բիզնեսը հնարավորություն կստանա ԵՄ չափանիշներին համապատասխան անհրաժեշտ տեխնոլոգիաներ և սարքավորումներ ներգրավել: Ծրագրի կարևոր է կոմպոնենտ է կանանց ձեռներեցության խթանումը»,- նշել է Ակբա բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը:
«Հայաստանում Ակբա բանկը մեզ համար առանցքային գործընկեր է: Հպարտ ենք մոտ քսան տարվա մեր համագործակցության համար: Ցանկանում ենք Հայաստանում նոր հնարավորություններ ստեղծել ՓՄՁ-ների զարգացման համար, կարևոր է աջակցել նաև կանանց կողմից կառավարվող ընկերություններին: Շարունակելու ենք աջակցել տնտեսության մասնավոր հատվածին և նպաստել Հայաստանի զարգացմանը: Համագործակցության համար շնորհակալ ենք նաև Եվրոպական միությանը, որն աջակցել է այս ֆինանսավորմանը: Այս ամենից բացի, ցանկանում եմ Ակբա բանկին շնորհավորել նաև տեղական շուկայում իր բաժնետոմսերի՝ առաջնային հրապարակային տեղաբաշխում իրականացնելու համար: Սա շատ կարևոր էր և՛ բանկի զարգացման, և՛ երկրի տնտեսության համար»,- նշել է ՎԶԵԲ-ի նախագահ Օդիլ Ռենո-Բասոն:
Ակբա բանկը Հայաստանի բանկային համակարգի առաջատարներից է, երկրի գյուղոլորտի ֆինանսավորման բացարձակ առաջատարը: 2021 թվականին իրականացված բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխումից (IPO) հետո Ակբա բանկն ունի ավելի քան 5200 բաժնետեր: Թվային նորագույն լուծումների ներդրման, ինչպես նաև նոր տեխնոլոգիաների կիրառման շնորհիվ բանկն անդադար զարգացնում է տրամադրվող ֆինանսական ծառայությունների քանակն ու որակը: Ակբան ներկայացված է Հայաստանի բոլոր մարզերում, ունի 63 մասնաճյուղ, համարվում է երկրի և ֆինանսական համակարգի խոշոր գործատուներից մեկը:

As a result of the cooperation between Acba Bank and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), $25 million will be directed at the development of Armenia’s economy through financing micro, small and medium enterprises, as well as companies led by women. Financing will be provided via Armenian drams or U.S. dollars.
Acba bank has attracted around USD 7 million from the mentioned funds in the framework of EU4Business-EBRD credit line program. Thanks to this, the bank will help the local companies increase their competitiveness through raising the quality of their products and services, as well as making investments in "green" technologies. European Union will also provide incentive grants and free technical support to sub-borrowers in the framework of EU4Business initiative. As part of the US$ 25 million financial package, US$ 4 million will fall under the Women in Business (WiB) programme that promotes women’s participation in business and it supported by the EU. Frank Hess, Head of Cooperation of the Delegation of the European Union to Armenia, attended the signing ceremony.
“Acba bank and the European Bank for Reconstruction and Development have a rich history of cooperation. We have started our strong partnership with EBRD in 2003.
Now we are signing new financing agreements of USD 25 million, and a part of it is in local currency. With this resources Acba bank will finance Armenian SMEs and the business will receive an opportunity to involve necessary technology and equipment corresponding to EU standards. Fostering women entrepreneurship is an important component of the program”, mentioned the CEO of Acba bank Hakob Andreasyan.
“Acba bank is a vital partner for us in Armeina. We are proud for our nearly 20-year-long cooperation. We want to create new opportunities for the development of SMEs in Armenia; it is also important to support the companies lead by women. We will continue supporting the private sector of the economy and fostering the development of Armenia. We are grateful to the European Union for the cooperation, for contributing to the financing process. Apart from all this, I would also like to congratulate Acba Bank for conducting an initial public offering of its shares in the local market. This was very important both for the development of the bank and for the country's economy," said EBRD President Odile Renaud-Basso.”
Acba bank is one of the leaders of the Armenian banking system, the absolute leader in financing the country's agricultural sector. After the initial public offering (IPO) in 2021, Acba Bank has more than 5,200 shareholders. Thanks to the implementation of the latest digital solutions, as well as the use of new technologies, the bank continuously develops the quantity and quality of the provided financial services. Acba is represented in all regions of Armenia, has 63 branches, and is considered one of the largest employers in the country and in the financial system. Since 1992 EBRD has invested around EUR 2 billion in 201 programs in Armenia.