Ապրիլի 15-17 Երեւանում կկայանա «Արվեստանոց խաչմերուկում» ուսանողական ֆիլմերի փառատոն: Փառատոնը Հայաստանի, Վրաստանի ու Ադրբեջանի «Ինտերնյուս» հասարակական կազմակերպությունների համագործակցության արդյունքն ու «Արվեստանոց խաչմերուկում» նախագծի մի մասն է: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել են «Ինտերնյուս» հասարակական կազմակերպությունից: Նախագիծն իրականացվում է USAID եւ «Եվրասիա-համագործակցություն» Հիմնադրամի ֆինանսական աջակցության շնորհիվ:
Նախագծի հեղինակները նպատակ ունեն Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Վրաստանի բուհերի ուսանողների համար պրոֆեսիոնալ հաղորդակցման հնարավորություններ ստեղծել: Տարվա ընթացքում սկսնակ մասնագետները հատուկ ուսուցման դասընթացներ են անցել, իսկ հետո աշխատել են համատեղ ֆիլմերի ստեղծման շուրջ:
Յուրաքանչյուր ստեղծագործական խմբի մեջ մտել են երկու տարբեր երկրներ ներկայացնող ուսանողներ: Համահեղինակները պետք է միասին աշխատեին ֆիլմի ստեղծման ողջ գործընթացի ժամանակ: Նախագծի իրականացման ողջ ընթացքում աշխատանքներին մասնակցել են 72 ուսանողներ երեք երկրներից, ընդունվել են 42 համատեղ ֆիլմեր: Նախագծի շատ մասնակիցներ դրանք օգտագործել են նաեւ որպես կուրսային եւ դիպլոմային աշխատանքներ: Նախագծի շրջանակներում ստեղծված ֆիլմերը ցուցադրվում են Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի հեռուստաալիքների եթերներում:

“Art School on Intersections” Transcaucasian student films festival will be held on Apr. 15-17 in Yerevan. The festival was organized by joint efforts of “Internews” NGO Representations of Armenia, Georgia and Azerbaijan and “Art School on Intersection” project, “Internews” NGO told a PANARMENIAN.NET reporter. The project is sponsored by USAID and “Eurasia-Cooperation” foundation.
Each creative group includes students from different countries. The co-authors were required to work jointly on the entire process of creating films. The project involved 72 students from the three countries, and the total number of the films shot is 42. Many participants of the project used the materials of the films for their term papers and graduation papers. Films shot within the framework of the project are broadcast by Armenian, Georgian and Azerbaijani TV channels.