Հայաստանում տեղակայված Taco LLC ընկերությունն ընդգրկվել է Ռուսաստանի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ գտնվող կազմակերպությունների նոր ցանկում: Այդ մասին ավում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ նախարարության արտասահմանյան ակտիվների վերահսկողության վարչությունն (OFAC) ընդլայնել է ֆիզիկական անձանց և ընկերությունների ցուցակը, որոնց վրա տարածվում են հակառուսական պատժամիջոցները՝ Դոնեցկի և Լուգանսկի հանրապետություններում, Զապորոժյեի և Խերսոնի շրջաններում ՌԴ-ին միանալու հանրաքվեների կապակցությամբ, գրում է Արմենպրեսը։
Դրանց թվում են ՝ Taco LLC-ն՝ ռուսական «Ռադիոավտոմատիկա» ՍՊԸ-ի հայաստանյան գործընկերը (էլեկտրոնային բաղադրիչ բազային մատակարար):
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության տվյալներով, Taco LLC-ն զբաղվում էր «Ռադիոավտոմատիկա» ՍՊԸ-ի համար էլեկտրոնային բաղադրիչների ներմուծմամբ և Հայաստանում գնումների գործընթացի կազմակերպմամբ:
Պատժամիջոցների ցուցակում են հայտնվել նաև այլ ընկերություններ, որոնք տեղակայված են Ռուսաստանում, Չինաստանում և Բելառուսում:

The U.S. Department of the Treasury’s Office of Foreign Assets Control (OFAC) has designated two third-country entities, including one in Armenia, supporting Radioavtomatika, a U.S.- designated Russian defense procurement firm that specializes in procuring foreign items for Russia’s defense industry.
“Sinno Electronics Co., Limited (Sinno), a People’s Republic of China supplier of Radioavtomatika, and Taco LLC (Taco), an Armenian supplier. Sinno, with awareness of restrictions on exports to Russia, has maintained a continuing relationship with Radioavtomaika before and after Russia’s further invasion of Ukraine. In June, Sinno was placed on Commerce’s Entity List for providing support to Russia’s military and/or defense industrial base and for continuing to contract to supply Russian entity listed and sanctioned parties after Russia’s further invasion of Ukraine,” the Department of the Treasury said on Friday, September 30.
“Radioavtomatika pays Taco for importing components and handling the procurement process within Armenia. Furthermore, both Sinno and Taco have interacted with each other in relation to their work with Radioavtomatika.
The Treasury noted that both Sinno and Taco were designated pursuant for having materially assisted, sponsored, or provided financial, material, or technological support for, or goods or services to or in support of Radioavtomatika.