Սեպտեմբերի 30-ին հաջողությամբ ավարտվել է Հայաստանի պատմության մեջ կորպորատիվ պարտատոմսերի ամենախոշոր գործարքը. ամբողջությամբ մարվել են ՀՀ խոշորագույն հանքարդյունաբերական ընկերության՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ (ԶՊՄԿ) պարտատոմսերի անդրանիկ թողարկումները` 50 մլն դոլար և 2.5 մլրդ դրամ ծավալներով: Ամերիաբանկը հանդես էր եկել որպես ԶՊՄԿ պարտատոմսերի տեղաբաշխող և շուկա ստեղծող՝ այդպիսով հերթական անգամ կյանքի կոչելով ՀՀ տնտեսության, մասնավորապես` արժեթղթերի շուկայի զարգացմանն ուղղված քաղաքականությունը:
«ԶՊՄԿ-ի պարտատոմսերի ծրագիրը թողարկման ծավալների և ներդրողների մասնակցության տեսանկյունից աննախադեպ նախաձեռնություն էր ՀՀ կապիտալի շուկայի համար: Այս գործարքը ցույց տվեց, որ պարտատոմսերի շուկան ունակ է բավարարել ՀՀ ընկերությունների ֆինանսավորման պահանջները: Դրա մասին են փաստում նաև Ամերիաբանկի կողմից Հայաստանում պատմականորեն իրականացված կորպորատիվ պարտատոմսերի տեղաբաշխումները: Վստահ ենք, որ ԶՊՄԿ-ի պարտատոմսերի հաջողված ծրագիրը տեղական ընկերությունների համար կդառնա ուղենիշ՝ կապիտալի այլընտրանքային աղբյուրներից ֆինանսավորում ներգրավելու համար»,- նշել է Ամերիաբանկի Կորպորատիվ և ներդրումային բանկինգի գծով տնօրեն Գագիկ Սահակյանը:
3 տարի առաջ Ամերիաբանկն իր ներդրումային ծառայությունների շրջանակում հրապարակային առաջարկի միջոցով տեղաբաշխել էր ԶՊՄԿ պարտատոմսերը, որոնց ծավալները մոտ հինգ անգամ գերազանցում էին ՀՀ արժեթղթերի շուկայում նախկինում իրականացված կորպորատիվ պարտատոմսերի խոշորագույն տեղաբաշխման ծավալները: Պարտատոմսերի նկատմամբ մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերվել ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային ներդրողների կողմից: Տեղաբաշխմանը մասնակցել են այնպիսի հեղինակավոր միջազգային հաստատություններ, ինչպիսիք են Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը, Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկը, Եվրասիական զարգացման բանկը:
Տեղական շուկայում մասնակցությունը չի սահմանափակվել միայն ինստիտուցիոնալ ներդրողների շրջանակով (ֆոնդի կառավարիչներ, բանկեր). բազմաթիվ ֆիզիկական անձինք հնարավորություն են ունեցել իրենց խնայողությունները ներդնել բարձր եկամտաբերություն ապահովող ֆինանսական գործիքներում:
Առաջնային տեղաբաշխումից հետո ԶՊՄԿ պարտատոմսերը ցուցակվել են և թույլատրվել առևտրին Հայաստանի ֆոնդային բորսայում: Ամերիաբանկը դարձել է պարտատոմսերի շուկա ստեղծողը՝ ապահովելով երկրորդային շուկայում գործարքների ակտիվությունը:

The debut bond issues of Zangezur Copper Molybdenum Combine CJSC (ZCMC), the largest mining company in Armenia, for the total amount of USD 50 million and AMD 2.5 billion were fully redeemed on September 30, 2022, marking successful completion of the largest corporate bond transaction ever executed in Armenia. Ameriabank acted as the underwriter and market-maker of ZCMC’s bonds, thus once again putting into action its policy of supporting the economy of RA and the securities market, in particular.
“The ZCMC’s bond program was an unprecedented initiative for the capital market of Armenia in terms of the offering size and investor participation. This transaction has proved that our bond market is capable of meeting the funding needs of Armenian companies, which is also proved by historical corporate bond placements arranged in Armenia by Ameriabank. We are confident that ZCMC’s successful bond program will become a benchmark for local companies in terms of raising funds from alternative finance sources”, – stated Gagik Sahakyan, Corporate and Investment Banking Director of Ameriabank.
3 years ago Ameriabank arranged ZCMC’s bond placement via public offering. The volume of the transaction was nearly five times the volume of the largest corporate bonds previously placed at the securities market of Armenia. The offering saw strong demand from both local and international investors. The investor book was anchored by prestigious international institutions such as the European Bank for Reconstruction and Development, the Black Sea Trade and Development Bank, the Eurasian Development Bank.
Interest from the local market was not limited to institutional investors (fund managers, banks), many individuals got the opportunity to invest their savings in high-yield financial instrument.
After primary placement, ZCMC’s bonds were listed and admitted to trading at Armenia Securities Exchange (AMX), where Ameriabank became the market-maker for the bonds, thus ensuring liquidity at the secondary market.
Ameriabank is the largest financial institution and a major contributor to the Armenian economy, with assets exceeding AMD 1 trillion. Being a dynamically developing universal bank, Ameriabank provides a large package of innovative banking services through its omni-channel distribution platform and with clear focus on digital products.